top of page
  • Ora Gazit

5 טיפים לטיול עם הורים מבוגרים בחוץ לארץ


טיול עם הורים מבוגרים בחו"ל הוא חוויה מהנה ובלתי נשכחת, שיכולה להפוך למסורת משפחתית נפלאה. טיול כזה מאפשר בילוי זמן איכות משותף מחוץ לשגרה, ללא לחצים של בית, עבודה, ילדים – יו ניים איט! יחד עם זאת, טיול מסוג זה מחייב תשומת לב שונה והתארגנות אחרת מטיול "רגיל" לחו"ל.


כשהתחלנו, אחיי ואני, לארגן את הטיול עם הורינו ללונדון לכבוד יום הולדתם ה- 80, הבנתי שעומד בפני אתגר שטרם התנסיתי בו. הבנתי שבטיול עם אנשים מבוגרים צריך לחשוב "בראש אחר", לשים לב לדברים שבדרך כלל אינם מטרידים אותי (עדיין) כאשר אני מתכננת טיול, ועל כן התחלתי ללמוד את הנושא.

גרפיטי - טיולים לגיל הזהב בחו"ל

ניסיתי להיעזר בסיפורי טיול אחרים שמצאתי ברשת, אבל התייחסות ישירה לנושא לא באמת נמצאה, ולכן בסופו של דבר פעלנו בעיקר מתוך אינטואיציה ושכל ישר. ברוב הפעמים זה עבד, בחלק אחר קצת פחות. מה שבטוח, למדנו מארגון הטיול הזה הרבה על איך צריך להיראות טיול עם הורים מבוגרים, ואת מה שלמדתי אני שמחה לחלוק עמכם כאן.

גרפיטי - טיולים לגיל הזהב בחו"ל

1. טיסות נוחות

כמה פעמים יצאתם מהבית באמצע הלילה בכדי להספיק להגיע לטיסה הממריאה לפנות בוקר? כנראה שלא מעט פעמים. מנחשת שאחרי לילה ללא שינה גם שכרתם רכב והתחלתם יום טיול כאילו לא קרה כלום. תרחיש כזה, הנראה לאנשים צעירים אולי כה טריוויאלי, הופך למשימה מאתגרת במיוחד עבור אנשים מבוגרים. אצל אדם מבוגר כל שינוי חיצוני וסביבתי הופך למורכב יותר ועל כן חשוב מאד לשים לב למועדי הטיסות אותן מזמינים.


מומלץ לבחור שעות טיסה נוחות, גם בהלוך וגם בחזור. בנוסף, כדאי מאד לבחור עבור אנשים מבוגרים מבעוד מועד מקום ישיבה נוח יותר במטוס. מי שהפרוטה מצויה בכיסו יכול לבחור במושבים במחלקת עסקים, אבל זו בהחלט לא האופציה היחידה. מחלקות תיירים משודרגות, ואפילו מקומות בשורה הראשונה או ליד פתחי המילוט יעשו את הטיסה לנוחה ונסבלת יותר.

גרפיטי - טיולים לגיל הזהב בחו"ל

2. ביטוח מותאם

לאחר שהזמנתם טיסות, תעשו בוודאי ביטוח נסיעות. יש לדעת שעלות ביטוח לאנשים מבוגרים אינה זולה לרוב, שכן לא פעם הם "סוחבים" איתם היסטוריית מחלות כזו או אחרת. מה לעשות, הגיל... הגיל... חשוב לכן ליידע את חברת הביטוח בגילם של המשתתפים בטיול ובמצב הבריאותי של כל אחד. כדאי לברר בחברת הביטוח באילו תנאים צריכים לעמוד האנשים המבוגרים אותם אתם מבקשים לבטח, והאם הם צריכים לספק מסמכים מסויימים לצורכי הביטוח.


במאמר מוסגר אציין שכדאי להזכיר למשתתפי הטיול המבוגרים לצאת מצויידים בתרופות, אם הם צורכים כאלה, וכן במרשמים (רצוי באנגלית) במידה ויזדקקו להם. חובה לוודא שהתרופות נמצאות בתיק שעולה עמם למטוס ולא במזוודה הנשלחת לבטן המטוס!! כך במקרה של אבדן מזוודה התרופות יהיו אתכם ולא תצטרכו לבזבז זמן ומשאבים נפשיים וכספיים על רכישת תרופות בחו"ל.

גרפיטי - טיולים לגיל הזהב בחו"ל

3. דגש על נגישות

כמו שטוסט לא יחזור להיות לחם, כך גם הורינו המבוגרים לא יחזרו להיות צעירים... נגישות היא אחד הדברים החשובים ביותר בטיול עם הורים מבוגרים. כדאי להקדיש מחשבה, תכנון מקדים ולהתייחס למושג הנגישות בבואנו לבחור אתרי תיירות, נסיעות בתחבורה ציבורית, לינה וכולי. את הנגשת הטיול לאדם מבוגר אפשר לדמות לסילוק מכשולים מדרכו של עיוור. נכון שלא כל המבוגרים עיוורים ונכון שלא כל העיוורים מבוגרים, אבל כמטאפורה זה בדיוק העניין.

לינה - חשוב לבדוק מול מקום הלינה אם יש מעלית, ואם לא - את מספר מדרגות הגישה עד לחדר/לדירה.

מקלחת - כדאי לוודא שיש בחדר/בדירה מקלחון ולא רק אמבטיה, שכן אמבטיה דורשת טיפוס ומעבר מעל דפנותיה. אם יש רק אמבטיה – חשוב שיהיה במה להיאחז בעת ה"טיפוס".

תחבורה – אם מתכוונים להשתמש בתחבורה ציבורית, רצוי שתהיה תחנה זמינה וקרובה למקום הלינה. אם מדובר ברכבות תחתיות, לבחון עד כמה הן מונגשות מבחינת מדרגות (האם יש מדרגות נעות? מעלית?), מעברים בין קווים (האם צריך ללכת הרבה?). כדאי ללמוד את שעות העומס בתחבורה הציבורית, שבהן קשה להידחק ולרוב אין מקום לשבת, ולהימנע מהן בהכנת תכנית הטיול.

אתרי תיירות – מומלץ לבדוק מה מרחק ההליכה מתחנת האוטובוס/מטרו לאתר, וכמובן שוב עניין הנגישות לאתר עצמו – מדרגות, עליות, ירידות... כדאי לבדוק שיש מקום להפקיד תיקים בעת הסיור באתר/מוזיאון, עניין שעשוי להקל מאד על ההליכה וההתנהלות באתר עצמו.

גרפיטי - טיולים לגיל הזהב בחו"ל

4. תכנית סדורה

אמנם לרובנו יש סדר יום קבוע, אך אחד השינויים המלווים את ההזדקנות היא נטייה מוגברת לנוקשות, שמרנות, והיצמדות לדפוסים והתנהגויות מוכרות. כל אלה יוצרים מסגרת סדורה לחיים, המאפשרת לצפות דברים מראש ומקנה בטחון. כאשר נוסעים למקום לא מוכר, ומחוץ לארץ בפרט, נטרפים פתאום הקלפים. סדר היום משתנה ונחווית מידה גדולה של אי ודאות שיכולה להכניס לאי-שקט ואף לחרדה.

לפיכך, מומלץ מאד להכין מראש תכנית טיול שתכלול את האתרים העיקריים בהם מתכוונים לבקר על פי ימים, ותיקח בחשבון כמובן את כל המגבלות שהזכרתי קודם לכן וגם את הרצונות והחלומות של ההורים.

לטיול עם הורים מבוגרים קצב משלו, איטי יותר בדרך כלל. חשוב לכלול בתכנית מספר מועט של עוגנים בכל יום, אשר יהיו קרובים מבחינה גיאוגרפית, ולא לוותר על הרבה הפסקות ומרווחי נשימה.

מעבר לכך, כדאי מאד שתכנית הטיול תהיה מוכרת לכל המשתתפים עוד טרם היציאה מהארץ. כדאי להוסיף מספר מילים על כל אתר בו מתכננים לבקר, ש"יכניס" לאווירה ויקנה היכרות מוקדמת, עוד טרם היציאה לטיול.

בניגוד לטיול המושתת על ספונטניות, על אילתורים של הרגע ועל גמישות מירבית, יתרונותיה של תכנית טיול מובנית שהיא מעין חוזה כתוב ומוסכם בין המשתתפים. היא מפחיתה את הסיכוי לויכוחים ואי-נעימויות במהלך הטיול, מכניסה סדר בבלאגן ומפחיתה את רמת אי הוודאות.

אם הסכמתם עם מה שכתבתי כאן למעלה, בואו נמשיך לסעיף הבא שיראה במבט ראשון כסותר את התיזה היפה שבניתי כאן, אבל עד מהרה יתברר שהוא למעשה משלים אותה.

חלון ראווה ועציצים - טיולים לגיל הזהב בחו"ל

5. גמישות וראש פתוח

נכון שהמלצתי על תכנית טיול סדורה וידועה מראש, אבל לא פחות חשוב, ובטיול עם הורים מבוגרים בפרט, לטייל בראש פתוח ולהבין שכל תכנית היא בסיס לשינויים. מומלץ מאד להשאיר מקום לגמישות, לבדוק את "דופק הקבוצה" בתדירות גבוהה במהלך היום, ולהיות רגישים למצבי רוח, לחשק, לכוחות.

תכננתם מוזיאון אבל הרגליים כבר לא נושאות אתכם? וותרו עליו ומיצאו אלטרנטיבה כמו בית קפה נחמד לשבת בו. חשוב להבין שהקצב הוא שונה, איטי יותר, ולא חייבים להספיק ולסמן וי על כל המטרות.

גרפיטי - טיולים לגיל הזהב בחו"ל

לסיכום, טיול עם הורים מבוגרים יכול להיות חוויה נהדרת ומגבשת. יחד עם זאת, כדי שטיול כזה יהיה מוצלח ומהנה לכל המשתתפים, ולא פחות חשוב – יעבור בשלום, צריך לעשות תכנון מקדים, לשים לב לפרטים ולהתחשב בצרכים המיוחדים של ההורים. מומלץ להכין תכנית טיול מראש, שתהיה לא עמוסה מדי ושתהיה מספיק גמישה לשינויים לא צפויים. תכנית שתיקח בחשבון נגישות ומרחקים בין אתרים, ותהיה רגישה לכל צורך מיוחד שמציב בפנינו הגיל השלישי.

מאמר מוסגר: את כל הצילומים בפוסט הנוכחי צילמתי בעיר התחתית בחיפה, שהתמלאה בתקופה האחרונה בגרפיטי משגע שמגובה בהרבה מסעדות ובתי קפה מגניבים. אמנות הרחוב נעשתה בעידודה של עיריית חיפה, וחלק מהציורים צויירו לקראת פסיטבל הקירות שמתרחש אחת לשנה בעיר התחתית. .

לאחר הטיול המוצלח שהיה לנו עם הורינו בלונדון, אין לי ספק שארצה שניסע יחד שוב. אשמח לשמוע אם גם אתם נסעתם עם הוריכם המבוגרים ואיך עבר עליכם הטיול. אם יש לכם טיפים משלכם לתרום לרשימה, מוזמנים לכתוב לי בתגובות ואולי אוסיף את חלקם לכאן!


אם עוד לא נרשמתם לקבלת עדכונים מהבלוג שלי, אתם מוזמנים להרשם דרך קוביית ההרשמה בראש הבלוג ותהיו הראשונים לדעת מה קורה, כמה ולמה... תודה שאתם חלק מהמסעות שלי. זה בהחלט משמח אותי ולא מובן מאליו!

#חלומותשמורים #טיוליםלגילהזהבבחול #טיפיםלטיולעםהוריםמבוגרים #טיוליםלגילהשלישיטיול בחו"ל עם הורים מבוגרים - טיול עם סבא וסבתא
טיול בחו"ל עם הורים מבוגרים - טיול עם סבא וסבתא
טיול בחו"ל עם הורים מבוגרים - טיול עם סבא וסבתא
טיול בחו"ל עם הורים מבוגרים - טיול עם סבא וסבתא
טיול בחו"ל עם הורים מבוגרים - טיול עם סבא וסבתא
טיול בחו"ל עם הורים מבוגרים - טיול עם סבא וסבתא

bottom of page