top of page
  • Ora Gazit

יש לי סימפטיה - סדנת סיור - תל אביב


'לפני שנתחיל בסיור ובמשימות שלנו להיום, בואו ניגש שניה לשם ונדבר קצת דברי פתיחה...', ככה בערך התחילה סדנת הסיור בתל אביב עם גיא שחר שבה לקחנו חלק ביום שישי האחרון.

ואני? רק שומעת "משימות" ישר עולות לי בראש אסיפות הורים בהן גננות משועממות כופות הפעלות ("כל אחד יבחר חפץ מהשולחן, יאמר את שמו, את שם הילד ואיך הוא מתחבר לחפץ שבחר") על הורים מותשים שרק רצו לשמוע מה התכניות לשנה הקרובה. אז זהו, שזה לא! ממש לא הכיוון, ותכף תבינו...

גיא שחר - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

קצת דברי פתיחה

אבל לפני הכל, גילוי נאות - גיא שחר, גיאוגרף, אדריכל וטייל, הוא ידיד ותיק וטוב. לפני מספר שנים, כאשר הלכנו את "שביל חיפה" - אותו הגה, יזם והקים – הצטלבו במקרה דרכינו. מאז ההיכרות החטופה ההיא החברות בינינו מעמיקה ומשנה צורה, מקבלת תפניות ויוצרת עוד ועוד הקשרים. יחד עם זאת ולמרות זאת, אציין כי לא היינו "אורחי הסיור" (כפי שנהוג לכתוב על מקומות שמימנו לנו את החוויה) ולגמרי שילמנו עליו במיטב כספנו בשמחה ובכיף גדול.

אוקיי, אחרי שסגרנו את הפינה הזו, אפשר באמת להתחיל.

חלון - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

אז למה "סדנת-סיור" ולא פשוט "סיור"?

בראש ובראשונה, בניגוד לסיור בודד, השאיפה כאן היא לקיים סדנה המשכית, תהליך של מספר מפגשים, כאשר הלמידה וההבנה של הנוף האורבני והאנושי נעשות מפעם לפעם משמעותיות ומורכבות יותר. הרעיון הוא להכיר את סיפור המקום שבו מתמקד הסיור ולבנות באופן מונחה ומקצועי "ארגז כלים" שיאפשר למטייל העצמאי להבין בכוחות עצמו את המרחב העירוני. כל מרחב עירוני. למידה זו תעצים בעתיד את חווית הטיול שלו גם במקומות אחרים.

הסיבה השניה טמונה, כפי שנרמז כבר למעלה, בכך שבסיור הזה נדרשת מעורבות פעילה של המשתתפים, דבר המכתיב התנהלות בקבוצה קטנה. המשתתפים, ביחד עם המדריך, משפיעים על ויוצרים ומעצבים למעשה את חוויית הסיור. לכן כל סיור – גם אם באותו איזור בתל אביב וגם אם באותו נושא – יראה לגמרי שונה כאשר יהיו מעורבים בו משתתפים שונים.

לצערנו, לא יכולנו לחוות את התהליך כולו ולכן נרשמנו לסיור בודד (כן, כן, כרגע ניתן להרשם גם לימי סיור בודדים. לא יודעת מה יהיה בהמשך) ויצאנו לדרך...

דוכן קפה - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

ובכן - מה היה לנו?

שוטטנו באזור שבו התחילה העיר – פחות או יותר במרחב המתקיים בין שדרות רוטשילד לנחלת בנימין והלאה משם עד כיכר ביאליק. זהו אזור שמאופיין באקלקטיקה אדריכלית המשקפת תקופות שונות בחיי העיר הכה צעירה הזו.

נוף אורבני - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

אקלקטיקה אדריכלית

הלכנו ברחובות הקטנים וברחובות הסואנים. הכרנו פינות חמד חבויות והגענו אל צמתים ועורקי תנועה ראשיים המוכרים לכל אחד.

צומת סואן - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

עמדנו על הניגודים הקיימים בתל אביב – ישן מול חדש, נמוך מול גבוה, שטחים ירוקים מול שטחים בנויים, מטופח מול מוזנח, המולה עירונית מול שקט פסטורלי.

בניינים חדשים וישנים - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

ניגודים עירוניים

שאלנו שאלות שנוגעות בנו, כמבקרים (או מתגוררים) במרחב העירוני – מי ומה משפיע על החוויה האישית שלנו במרחב זה? מה רואים בגובה העיניים כאשר צועדים ברחוב? אילו תחושות נעימות ולא נעימות עוברות בנו במקום כזה או אחר בעיר?

חלון - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

מה רואים בגובה העיניים?

הכרנו את סגנונות הבניה המאפיינים את האזורים בהם עברנו, ואת מאפייניהם הייחודיים. בנוסף, נגענו בסיפורים היסטוריים ובסוגיות של שימור וזכויות בניה.

חזית בנין לשימור - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

גיא מכנה אותו "הבית הגוהר"

התייחסנו למגוון האנושי בעיר, לאזורי המסחר והקניות ההומים, ולאזורי המגורים השקטים.

בית קפה - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

אז מה הסיפור של המשימות?

המשימות האישיות, ולעיתים הזוגיות, בתוספת הידע הנרחב של גיא שהועבר ברוחב לב ובצורה נלהבת ומעניינת ביותר - הם אלו שנתנו בסופו של דבר את העומק לסיור וזיכו אותו, בין השאר, בתואר "סדנה".

איש כותב - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

נדרשת השתתפות פעילה

וכל כך למה? המשימות דרשו מאיתנו השתתפות פעילה שחורגת מהקשבה והתבוננות בלבד. הן הצריכו ריכוז, מחשבה והקשבה פנימה – לתחושות שמעבירה בנו הסביבה הפיזית והאנושית.

בנין נטוש - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

תחושות שמעבירה סביבה פיזית

המשימות נבנו בחכמה זו על גבי זו ושילבו בין הידע שנרכש במהלך היום לבין מודעות לסביבה, ולעצמי בתוך אותה הסביבה.

מענטשלה- סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

הסביבה ואני

ולבסוף, המשימות נתנו המון מקום לפרשנות ולחוויה האישית של כל אחד ואחת מאיתנו, שלעיתים היו מנוגדות ואף סותרות – לגבי אותו מרחב אורבני עצמו. השיתוף בחוויה האישית והדיון סביב הדברים שהביא כל אחד גרמו לנו לבחון את הדברים מפרספקטיבות נוספות, אחרות.

סקוטים - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

ואיך לדעתכם חווה סקוטי את תל אביב?

אז לא אגלה לכם מהן בדיוק אותן "משימות", את זה תגלו לבד כשתצאו לסדנת הסיור עם גיא. אך בתור אחת שנרתעת ממשימות והפעלות למיניהן אני רק יכולה לספר כי מאד נהניתי מהן ובזכותן חווית הסיור הפכה להרבה יותר מעמיקה ומעניינת.

אז אם הגעתם עד כאן, בטח הבנתם שאני שולחת המלצה חמה על סדנת הסיור בתל אביב עם גיא שחר. הוא בהחלט פתח בפנינו חלון לתל אביב בפרט, ולהבנת הסביבה העירונית בכלל. כל הפרטים מיד כאן מתחת לתמונה.

שני אנשים מטיילים - סיורים מודרכים בתל אביב - תל אביב

להרשמה לסדנאות הבאות – תוכלו למצוא את כל הפרטים כאן

עוד על גיא, על טיוליו בעולם ועל המבט הרב תחומי שלו אפשר לקרוא בבלוג שלו כאן

את סיפור הדרך שלנו בטרק העירוני "שביל חיפה", שיזם והקים גיא, מוזמנים לקרוא כאן.

אם כבר הייתם בסדנת הסיור של גיא, או שתצטרפו אליה בעתיד, אשמח אם תשתפו אותי בהתרשמויותיכם. מוזמנים להגיב כאן למטה, לכתוב לי, ולהרשם לבלוג בקוביית ההרשמה כנוסעים מתמידים. מבטיחה להמשיך ולשתף אתכם בחוויותיי על פני הגלובוס.סיור בתל אביב - סיור אדריכלי
סיור בתל אביב - סיור אדריכלי
סיור בתל אביב - סיור אדריכלי
סיור בתל אביב - סיור אדריכלי

Comments


bottom of page