top of page
  • Ora Gazit

דרך הרגליים - טיולי יום בדולומיטים


איפה שלא טיילתי בעולם – החוויות המשמעותיות ביותר היו תמיד אלה שהגיעו דרך הרגליים. הן תמיד קשורות לקירבה לאדמה, למאמץ הפיזי, לתחושת היכולת וההישג של "עשיתי את זה!".


כשאני הולכת - החוויות פוגשות אותי בדרך, ואינני צריכה ליצור או לייצר אותן מראש. מרגש אותי לפגוש באמצע יער פטריית גמדים אדומה עם נקודות לבנות, להתרענן בצל של עץ באמצע שביל מאתגר, לפגוש אנשים מרתקים שחולקים איתי אהבה משותפת. מפעים בעיני לשבת על פסגת הר אחרי שעליתי במאמץ רב, ואז להרגיש את הרוח ולהתפעל מהנוף.

אגמים אלפיניים, דולומיטים, איטליה

טיול רגלי הוא אחת הדרכים הנפלאות להכיר ולחוות מקום לעומק. גם אם מדובר "רק" בטיולי יום. הרי הדולומיטים בצפון איטליה הם גן עדן להלכים והם מרושתים בשבילי טיולים ברמות קושי שונות - שבילים העוברים בין פסגות נפלאות, נופים דרמטיים ואגמים קסומים. מוזמנים להתלוות אלי בכמה טיולי יום בדולומיטים.

הדולומיטים המזרחיים

מסלול 1: טיול סביב "שלוש השיניים" (Tre Cime)

מסלול מעגלי בן 9.5 ק"מ. 3-4 שעות הליכה


שמו של המקום - שלוש השיניים ( Tre Cime; Drei Zinnen) – נגזר משלושת הצוקים המזדקרים מתוך הקרקע ונראים כמו ניבים מחודדים, והם האלמנט העיקרי סביבו סובב הטיול. זהו שביל הליכה פופולרי, שכן הוא נגיש מאד ונוח להליכה.


תחילת המסלול בבקתת Auronzo משם נעקוב אחר שביל 101 לכיוון בקתת Lavaredo. מכאן טיפוס קצר מוביל אותנו אל נופים פתוחים נהדרים עם תצפית פנורמית עוצרת נשימה על הדולומיטים.

שלוש השניים - טרה צ'ימה, דולומיטים, איטליה

היעד הבא שלנו הוא בקתת Locatelli. מבקתה זו תזכו לנוף המושלם ביותר על שלוש השיניים, וגם על שני אגמים אלפיניים קטנים, צלולים ויפים. אם יתמזל מזלכם, תוכלו לחזות במטפסים עזי נפש המטפים על הצוקים, תלויים בין שמים לארץ. איזור הבקתה מוקף ביצורים ותעלות שנחפרו במלחמת העולם הראשונה. עמדות הירי עודן תלויות על המצוקים ממעל. בפיצול הדרכים נעקוב אחר שביל 105 עד שנגיע עמו חזרה אל נקודת ההתחלה.

לרציניים בלבד: את היום מומלץ לסיים למרגלות הטרה-צ'ימה באגם מיזורינה (Misurina) היפהפה.

מסלול 2: טיול רכס מעל אגם Braies

מסלול מעגלי של כ- 3 שעות הליכה.


אגם Braies חבוי למרגלות הדולומיטים, צפונית לקורטינה דה-אמפצו. מדובר באגם מקסים עם השתקפויות מרהיבות. השביל המעגלי בו נטייל עובר ברכס שמעל האגם. תחילתו סמוך לכניסה לאגם, בשביל מספר 19 הפונה מערבה. המשכו בעליה אל הרכס בשביל מספר 22.

פטריה ואגם, דולומיטים, איטליה

העליה לא קצרה, ועלולה להיות קשה ומעייפת. אך הנופים היפהפיים שמתגלים מלמעלה ולאורך הירידה חזרה שווים הכל.

לרציניים בלבד: מומלץ בתום הטיול לשבת בבית הקפה הנחמד הנמצא ממש על המים. לחובבי הז'אנר, אפשרי לקחת שייט על האגם.

אגם בראייס, דולומיטים, איטליה

מסלול 3: טיול מעל העיירה Canazei

טיול נוח ונינוח המתאים גם למשפחות עם ילדים.


נצא לדרך אל היעד הראשון - בקתת Belvedere, אליה נעלה מקאנזיי בשני רכבלים. מהבקתה יוצאים מספר מסלולים, אנחנו נלך לאורך שביל 601. שביל זה הוא חלק מ"דרך האלפים" ומגיע בסופו לאגם Fedia.


השביל עובר על הרכס שמעל העיירה קנאזיי ומאפשר תצפיות על הנופים המרהיבים של רכס המרמולדה ואגם Fedia, אליו לא נגיע בטיול זה. אם נפל בחלקכם יום קייצי, תראו בשמים מעל כל צוק מרחפים מכל הסוגים – ציפורים, גילשונים ומצנחי רחיפה. צועדים בשביל עד שנמאס או עד ש(כמעט) נגמרים הכוחות ושבים על עקבותינו באותו השביל אל הרכבל.

נופי המרמולדה, דולומיטים, איטליה

לרציניים בלבד: לאורך הדרך פזורות בקתות שבצילן ניתן לנוח, לשתות ולאכול. למי שכוחו במותניו - ניתן, כאמור לרדת עד לאגם פדאיה.

מסלול 4: עליה ל- Sass Pordoi

מסלול למיטיבי לכת ולבעלי כושר גופני טוב.


מעבר ההרים פורדוי - Sass Pordoi - שוכן בגובה של 2950 מ'. כבר עכשיו נגלה כי ניתן להגיע אליו גם ברכבל ישיר, אך למי שמחפש חוויה קצת אחרת – זה המקום! משך העליה כשעה וחצי והיא קשה ותלולה, אך זה לא מרתיע המוני אנשים ללכת בה.

אנשים עולים להר, דולומיטים, איטליה

למעלה, לבד מתחושת ההישג העצומה, נוף מרהיב. פסגות הדולומיטים המשוננות עטורות במעט שלג ו"נופלות" בזווית חדה לעמקים ירוקים משובצים בכפרים ועיירות. ביניהם מתפתלים כמו נחשים כבישים.

לרציניים בלבד: מומלץ לבחור שולחן המצופה על הנוף ולהשלים את החוויה עם כוס קפוצ'ינו/שוקו טעימים בבית הקפה הנמצא למעלה.

פורדוי, דולומיטים, איטליה

הדולומיטים המערביים

מסלול 5: מפלי Cascate di saent מסלול של כ- 3.5 שעות מהחניה, או שעתיים מהבקתה – מתאים לכל המשפחה.


מפלי Cascate di saent נמצאים בקצה עמק Val di Rabbi, ועל כן בשם חיבה הם מכונים "מפלי ראבי". ניסע לאורך העמק לכיוון הכפר ראבי ונמשיך הלאה עד שיתחלף הכביש בדרך עפר, בה ניסע עד סופה ונחנה בחניה המוסדרת. ניתן ללכת מהחניה ברגל, או לקחת שאטל היוצא ממנה בתקופת הקיץ ומגיע עד בקתת Malga Stablasolo שממנה מתחיל המסלול.

מפל, דולומיטים, איטליה

המסלול נוח מאד להליכה ומסומן היטב. אחרי הבקתה פונים ימינה לכיוון הנהר, חוצים גשר ומתחילים ללכת במגמת עליה על שביל 106. השביל עובר בחורש נעים, ומתקדם במקביל לגדת הנחל עד הגיעו אל תחתית המפל. המפל יפה ונפילת המים מרשימה. ננוח לידו, נחליף כוחות ונצא לדרך חזרה. ראשית נעבור לצידו השני של המפל על הגשר התלוי ומשם נמשיך, הפעם על גדת הנחל שמנגד, ובמגמת ירידה. הנופים הנשקפים בדרך חזרה יפהפיים.

לרציניים בלבד: לפני הבקתה יש גן משחקים נפלא. אם אתם מטיילים עם ילדים, קחו את הזמן, עיצרו שם ותנו להם להנות ממנו.

בקתה בדרך, דולומיטים, איטליה

מסלול 6: סובב אגם Tovel

מסלול מעגלי קליל של כשעתיים.


אל אגם Tovel מגיעים מהעיירה Tuenno. זהו אגם ציורי הנחבא בין פסגות נישאות עטורות בשלג ומשתקפות במים הצלולים. הדרך עוברת ביער מקסים וירוק. אם תגיעו בעונת הסתיו תזכו לצבעי שלכת נהדרים. המראות שמתגלים מכל פינה נוסכים שלווה ורוגע. ההליכה בדרך המקיפה את האגם נינוחה ונעימה ומתאימה מאד למשפחות. אחרי גשם, הדרך עלולה להיות בוצית.

השתקפויות באגם טובל, דולומיטים, איטליה

כבשים במרעה, דולומיטים, איטליה

אני מאד אוהבת לטייל בטבע עם אנשים. תוך כדי הליכה מתפתחות שיחות מעניינות והיכרויות מפתיעות, ולכן כיף לי שהתלוויתם אלי להליכה קצרה בהרים. אם גם אתם, כמוני, התאהבתם בדולומיטים – אתם מוזמנים לצאת ולחוות אותם על-אמת. הטיולים המתוארים למעלה הם הצעה בלבד, ויש עוד המון מסלולים יפים בהרים. חשוב לזכור כי עם הזמן עשויים לחול במסלולים שינויים, ולכן חובה להתעדכן אודותיהם טרם היציאה לשטח.

אשמח אם תמשיכו לעקוב אחרי ברחבי הגלובוס. מוזמנים לשמיע את קולכם כאן למטה או ליצור קשר, ולהרשם כמנויים לבלוג בקוביית ההרשמה. אשמח לשלוח אליכם עדכונים על פוסטים חדשים שאני מפרסמת.טרק בדולומיטים - טרקים באיטליה
טרק בדולומיטים - טרקים באיטליה

Comments


bottom of page