• Ora Gazit

ברגמו - עיר ובליבה חומה


לנסוע לחו"ל עם חברות-ילדות אף פעם לא היה ברשימת הטו-דו ליסט שלי, עד ששלושתן באו עם רעיון וטרפו לי את הרשימות... זה היה כשהתחלנו לגרד את גיל 50 מלמטה. למרות שנולדנו יחד, גדלנו יחד והקפדנו לשמור על קשרי חברות עמוקים והדוקים כל השנים - היתה תחושה באוויר שצריך לעשות משהו! משהו גדול! משהו אחר! משהו שיאפשר לנו, שנים אחרי הלינה המשותפת, שנים אחרי שהתפזרנו כל אחת לדרכה – להתאחד שוב לכמה רגעים. וכך, מצאנו את עצמנו, ארבע חברות, בדרך לברגמו.

תחושה באוויר שצריך לעשות משהו

העיר ברגמו, על שני חלקיה, יפהפיה וידידותית למטייל. מרבית אתרי העניין והתיירות מרוכזים בעיר העילית המכונה גם העיר העתיקה (Citta Alta). זהו המרכז ההיסטורי של ברגמו. יחד עם זאת, גם בעיר התחתית (Citta Bassa), שהיא חדשה יחסית לעיר העתיקה, אבל לא באמת באמת חדשה - יש לא מעט מה לעשות ולראות, על החנויות והמסעדות הרבות שבה. יש שיאמרו כי מספיק יום אחד בשביל לסמן וי על ברגמו. אנחנו בילינו בה שלושה וחצי ימים והשארנו שם לא מעט מקומות שהייתי רוצה לשוב בכדי לבקר בהם. בחיי שהיינו יכולות להשאר עוד, אם רק אפשר היה.

עיר יפהפיה וידידותית

אז מה עשינו בברגמו?

טיילנו על חומות העיר העתיקה

העיר העתיקה מוקפת בחומה ונציאנית אדירה שהשתמרה מהמאה ה- 17. לאורך החומה מתוחים כ- 6 ק"מ של שבילי הליכה, המשובצים בשטחים ציבוריים ירוקים. במדשאות אלה מתקיימים בקיץ אירועים ומופעי ערב הפתוחים לקהל הרחב והכניסה אליהם בחינם. השבילים מלאים ברצים ובהולכים והאווירה נעימה ובטוחה.

טיילנו על חומות העיר העתיקה

ההליכה לאורך החומה מאפשרת תצפיות נפלאות על העיר התחתית ועל ההרים המקיפים את ברגמו. הפתיח שבו בחרנו לטיול שלנו – שיטוט לאורך החומה - היה גם רקע טוב לצילומי "היינו כאן" שישארו לנו למזכרת, לפחות עד הנסיעה המשותפת הבאה...

תצפיות נפלאות על העיר וההרים שמסביבה

כדי להנות מהנוף במיטבו, מומלץ ביותר לצעוד על החומה בשעת בין-ערביים, כאשר השמש אינה בעיניים. האור הרך והצללים, הופכים את החוויה למפעימה אף יותר.

הכי טוב - בין ערביים

נשאנו תפילה בקתדרלה וטיפסנו לתצפית ממגדל הפעמונים

כמה שהעיר העילית של ברגמו קטנה, ככה הקתדרלה הנמצאת בטבורה גדולה. והיא לא רק גדולה, היא גם מפוארת ומרשימה. הכניסה אליה בחינם וגם אם ביקרתם כבר בלא מעט בתי תפילה בחייכם, היא שווה הצצה. הרשימו אותנו במיוחד שטיחי הקיר העצומים המתארים סצינות דתיות כאלה ואחרות. נשבעת לכם שבאחד מהם היינו בטוחות שאנחנו מזהות דינוזאור... לא זכורים לי שטיחי קיר כאלמנט קישוטי בכנסיות (בניגוד לארמונות וטירות בהם ביקרתי). מעניין מה מקורם של אלה בברגמו.

נשאנו תפילה ומצאנו דינוזאור

בסמוך לקתדרלה ניצב המגדל הגבוה ביותר בברגמו. העליה למגדל הפעמונים, הוא אחד משיאי הטיול שלנו לדעתי, למרות שכמעט קיבלתי התקף לב ברגע שהחלו הפעמונים לצלצל מעלי ללא אזהרה מוקדמת. נופי העיר, על שני חלקיה, הנשקפים מהמגדל - צריחי הכנסיות הרבים, גגות הרעפים היפים, הסמטאות והאנשים הגודשים את הכיכר המרכזית Piazza Vecchia – פשוט מעלפים. מחיר העליה למגדל הפעמונים כולל בתוכו גם ביקור במוזיאון תולדות העיר הנמצא ממש בתחתית המגדל. מומלץ לעלות עם אטמי אזניים.

תצפית מהממת ממגדל הפעמונים

ביקרנו במוזיאונים וספגנו קצת קולטורה

אם מה שעושה לכם את זה הן קלאסיקות מימי הביניים ומתקופת הרנסאנס - מוזיאון אקדמיה קאררה הוא המקום בשבילכם! זהו מוזיאון האמנות הגדול ביותר בברגמו, והוא מכיל תערוכת קבע ובה אוסף עבודות של גדולי האמנים האיטלקיים. בתצוגה ציורים, פסלים, כלי ברונזה ופורצלן ועוד. מוכרחה להודות שאותי המוזיאון הזה פחות משך. לכן בחרתי לעשות בו וויש קצר ולכלות את זמני על הספות היפות שבלובי הכניסה, עד שחברותי סיימו את הסיבוב במוזיאון, כל אחת בזמנה.

אקדמיה קאררה - מוזיאון האומנות הגדול בברגמו - ענבל ממתינה

דווקא הביקור אצל האחות הצעירה יחסית של אקדמיה קאררה – הגלריה לאמנות מודרנית ובת זמננו, או בשמה המקובל - GAMeC – היה מרתק בעיני.


בגלריה תערוכות קבע ותערוכות מתחלפות, הפזורות על פני מספר קומות בחדרים-חדרים. הרשימה אותי במיוחד תערוכה של מספר אמנים שהמשותף ביניהם היא העובדה כי כולם עקרו ממולדתם בנסיבות שונות וכיום חיים במדינות אחרות. את חווית ההגירה, ולפעמים הפליטות, כל אמן בחר לבטא באופן אישי, והתוצאה השלמה גדולה בהרבה מסך חלקיה. תערוכה מרשימה ומעוררת מחשבה.

הגלריה לאמנות מודרנית ובת זמננו - הגר, יעל וענבל נכנסות לאווירה

גם יתר התערוכות היו מצויינות ואני ממליצה בחום להגיע ולבקר בגלריה הזו. מחיר הכניסה לגלריית GAMeC כלול במחיר הכניסה לאקדמיה קאררה, ולהיפך. שתיהן ממוקמות בסמוך זו לזו, כאשר כביש וכיכר גדולה מפרידים ביניהן.

אי שם מעבר לקשת

הסתובבנו בסמטאות

הסמטאות של ברגמו כל כך צרות, צבעוניות ויפות. כל אחת טומנת בחובה הפתעה. כל סמטה מובילה לעוד אחת ועוד אחת, מבוך נהדר שכזה שכל כך כיף ללכת בו לאיבוד.

זוג או פרד

משעות הבוקר המאוחרות מתחילות הסמטאות להתמלא באנשים, חלקם תיירים וחלקם תושבי המקום. כדי לראות ולחוות את הפלא באמת, מומלץ יום אחד לפחות לקום מוקדם מאד ולצאת לשיטוט עצמאי בסמטאות. מה שתראו מכאן, לא תראו משם.

בוקר טוב גם לך

שיטוט שכזה יזמן למטייל עיר שונה, מסתורית, שקטה. כל צעד נשמע על האבנים המרצפות את הרחוב, ורק עובדי עיריית ברגמו יפרו את הדממה כשיבואו לאסוף את שקיות הזבל המונחות בפתחי הבתים וממתינות להם – לפני שהמוני התיירים יתעוררו משנתם ויסתערו על העיר.

שקיות האשפה ממתינות לאיסוף

עשינו מדיטציה במצודה וביצבצנו ביער

המצודה של ברגמו, Castello di San Vigilio, שוכנת בקצה הצפון מערבי של העיר העילית. היא מרוחקת כ- 20 דקות הליכה מפיאצה וקיה, וניתן לעלות לראשה באמצעות הפוניקולאר הממוקם בתחתיתה. מצודת סן ויגיליו שימשה כמעונם של שליטי העיר במשך שנים רבות. מיקומה על גבעה גבוהה איפשרה לשליטים בעבר שליטה מרבית, ולתיירים בהווה להתפעל מהנוף.

להתפעל מהנוף

מכאן ניתן לחזות בנופי העיר העתיקה הנפרשת על כף היד, בכפרים השוכנים בעמקים הירוקים, ובהרי האלפים הניצבים מנגד. טיול ברחבי המצודה, הפתוחה ללא תשלום, מעביר משהו ממה שהתרחש כאן בימים ההם.

העיר נפרשת על כף היד

אנחנו מתמקמות בראש אחד מארבעת המגדלים בחומה המקיפה את המצודה, היישר אל מול הנוף הנהדר. החליל נשלף מנרתיקו והבנות מתמסרות לשיעור מדיטציה קצר, כאשר אני לוקחת לעצמי את תפקיד המתעדת. איזה מן שלווה...

קצת מדיטציה עוד לא הזיקה לאף אחד - על החליל הגר

בירידה מן המצודה אנחנו מגלות מפה סכמתית התלויה על אחד הקירות, ומחליטות לצעוד בעקבותיה בדרך עוקפת וכפרית המגיעה לבסוף בחזרה אל העיר. תחילת הדרך מספקת תצפיות נהדרות וטיול בין וילות הטובלות בכרמים ובוסתנים. השילוט די טוב, אבל לאחר כחצי שעה של צעידה הוא מתדרדר, ולבסוף נעלם לגמרי. אנחנו מוצאות את עצמנו בירידה תלולה ובוצית בתוך יער ירוק – לא באמת מאורגנות להרפתקה שכזו. התבלטות קצרה וממשיכות הלאה. לפנינו עוד לא מעט שעות אור והעיר לא רחוקה – מקסימום נחזור לאחור.

הנוף יפה, אבל השילוט נעלם

טו מייק לונג סטורי שורט – את המשך המסלול שבו תכננו ללכת לא מצאנו, אבל הצלחנו לאחר כשעתיים של הליכה לאתר את הדרך חזרה לנקודת ההתחלה. והנה אנחנו שוב בחברת בני האדם, ליד הפוניקולאר, איתו נרד בחזרה לעיר העתיקה. הידד! ניצלנו!

תפילתנו נענתה - ניצלנו

נסענו לטיול באגם איזאו

ברגמו יכולה בשקט להחזיק 3 ימים של טיול רגוע, אבל אם כבר הגענו עד צפון איטליה רצינו לטעום גם משהו מהטבע שלה, ובעיקר מהאגמים. בחרנו באגם הקטן, הצנוע והפחות ידוע – אגם איזאו.


משך נסיעה מברגמו לעיירה Lovere כשעה. ניתן לעשות זאת באוטובוס היוצא מרציף מס' 9 בתחנה המרכזית של העיר. אציין כאן כי ההמתנה בתתחנה המרכזית של ברגמו לא נעימה, שכן יש בה לא מעט הומלסים. אבל האוטובוס מגיע בזמן ולמרות שאינו ממוזג אנחנו שורדות את הדרך וההתרגשות עולה ככל שנכנסים עמוק יותר אל תוך ההרים.

התחנה המרכזית של ברגמו

לוורה (Lovere) עצמה היא עיירה קטנה וחמודה היושבת על שפת אגם איזאו. יש שם גלידה טובה ובתים צבעוניים וכנסיה עם פעמונים וחנויות קטנות של מיני מטעמים. בלשכת התיירות המקומית, הנמצאת ממש על החוף מול תחנת האוטובוס, אנחנו מצטיידות במפה ובמידע על שביל העולה מעלה אל מנזר Sanctuary of San Giovanni. בדרך ניכנס אל חנות או שתיים ונצטייד בפירות ועוגיות לפיקניק שאנחנו מתכננות למעלה. יצאנו לדרך...

לוברה - עיירה קטנה וחמודה

העליה במעלה ההר תלולה מאד, אך עוברת בשביל נוח ביער מוצל. זמן ההליכה לכיוון אחד כשעה וחצי.

העליה קשה ותלולה

הטיול מאתגר למדי, אבל המבט הפנורמי שבו נזכה לבסוף עוצר נשימה. נוף האגם וההרים סביבו שווה את המאמץ ומרחיב את הלב. למעלה אנחנו מפקנקות עם המטעמים שקנינו בלוברה, מצלמות ומצטלמות. בשביל הגיוון, את הדרך חזרה לעיר בחרנו ללכת בנתיב אחר שהוביל אותנו עד למטה.

תצפית שמרחיבה את הלב

ניתן לקחת שייט אל האי הנמצא במרכז איזאו, מלוברה וכן מעיירות נוספות הנמצאות סביב האגם. אנחנו השארנו את האופציה הזו לפעם הבאה...

לא נשארנו רעבות

על האוכל האיטלקי אין צורך להכביר מילים. הוא מעולה מכל בחינה שהיא, ברוב במקומות – אם כי לא בכולם. ניסינו הרבה. ישבנו בלא מעט בתי קפה, כל יום בחרנו מסעדה אחרת, זללנו המון גלידות.

מתוך כל אלה, בחרתי להמליץ על מסעדת La Bruschetta, הנמצאת במקום מרכזי בעיר התחתית. המנות שהזמנו היו כולן מצויינות וגם הקינוחים היו אחד-אחד! ניתן לשבת בפנים או בחוץ. בפנים מעט אפלולי, ובחוץ יש אווירה שמחה ופתוחה. אנחנו ישבנו בחוץ ונהננו מאד! בקטגוריית הדברים הפחות טובים אציין כי למרות שהמלצרית (היחידה שהיתה שם) מאד מאד השתדלה והיתה נחמדה, שירותית ודיברה אנגלית טובה - השירות היה איטי ולפעמים מעט מבולבל.

כתובת: La Bruschetta, Via Guglielmo D'Alzano 1

הם פשוט יודעים איך לחיות האיטלקים האלה

בתחום הגלידריות אזכיר שתיים. הראשונה, גלידריה בלתי נשכחת בעלת השם הבלתי נשכח גם הוא - Surya. הגענו אליה בהמלצת בעל הדירה שלנו, לצערנו רק ביום האחרון. אני מניחה שאם היינו מגיעות כבר ביום הראשון לשהותנו בברגמו, היינו מבקרות בה מדי יום. תעשו לעצמכם טובה ותעברו בה לפחות פעם אחת ואל תתקמצנו על כמות הכדורים. אין לי ספק שתודו לי על ההמלצה הזו.

כתובת: Surya Gelateria, Viale Papa Giovanni XXIII, 26

השניה, היא יותר ארטיקיה מאשר גלידריה, בשם Stekko. מדובר בדוכן ארטיקים לא גדול בלב ליבה של העיר העתיקה. אין לי דרך לתאר את המקום הזה, את הצבעוניות שלו, את ערבוב הטעמים המופלא שמאפיין כל אחד מהארטיקים המסודרים כמו חיילים בתוך ויטרינות שקופות. לבחור, להתענג, לסיים ולקנות ישר עוד אחד.

כתובת: Stekko, via Gombito 34

לא להתקמצן על הגלידה

ישנו במקום הכי טוב בברגמו

הדירה שבה לנו היתה ה-שיחוק של הטיול! B&B Piazza Vecchia נמצאת במיקום מנצח, בצנטרום של הפיילה ממש מעל פיאצה ווקיה. על אף מיקומה המרכזי, הדירה עורפית ושקטה. מדובר בדירה מרווחת ומוארת, וכמה כיף להתעורר כל בוקר מדנדוני פעמוני הכנסיות, לפתוח את החלון ולראות את נוף הגגות של הנשקף מהחלונות. הדירה מאובזרת עד הפרט האחרון, נקיה ומצוחצחת. ארוחת הבוקר ממתינה כל בוקר ליד דלת החדר והיא עשירה וטעימה ומוגשת בנדיבות רבה!! האירוח של מריו, בעל הדירה, לבבי ואדיב, הוא מלא בידע והמלצות ועמד לרשותנו בכל עת - בחיוך ובנעימות.


חשוב לי לציין כי העליה לדירה בתוך הבניין העתיק כרוכה בהרבה מדרגות תלולות מאד. לנו זה לא הפריע, אך יתכן ויש אנשים שזה לא יתאים להם וצריכים לקחת זאת בחשבון. הדירה מומלצת בחום ואני בטוחה שחברותיי לטיול יסכימו איתי פה אחד.

כתובת: B&B Piazza Vecchia, Via Gombito 2

הדירה שלנו היתה שיחוק אמיתי

השהות הממושכת יחדיו, הזכרונות המשותפים, החוויות, הצחוקים והדמעות – עשו את שלהם. כולנו נשארנו עם טעם של עוד, והבטחנו שהפעם לא נחכה כל כך הרבה שנים. נו, חכמה שבאה תמיד בדיעבד. ועל אף הזמן שעבר, הנבירה בעבר, העדכונים על ההווה וגם כמה חלומות על העתיד, עדיין לא הצלחתי לפתור את החידה ולגלות מהו סוד החברות האמיצה שמצליחה לשרוד אצלנו כל מרחק וכל מחלוקת. ואיך קרה שהיא מחזיקה מעמד כל כך הרבה שנים? אני רק יכולה לברך עליה ולדאוג שהיא תמיד תמשיך להתקיים.

שתמיד ימשיך לנו ככה

הורידו מכאן את מסלול הטיול בברגמו


אם אהבתם לקרוא על ברגמו "שלי", תרגישו חופשי להרשם לבלוג בקוביית ההרשמה, ולהמשיך לעקוב אחרי ברחבי הגלובוס. מפעם לפעם אשלח אליכם למייל חלום חדש שהגשמתי, כאן שם ובכל מקום... כבר מגלה שהפוסט הבא גם הוא יהיה איטלקי למהדרין. יכולים לנחש מה היעד הבא שלי?

מוזמנים להשאיר לי תגובות כאן למטה, או ליצור קשר.


#ברגמו #טיולעירוני #בלוגטיולים #טיולבנות #צפוןאיטליהמוזמנים להרשם לבלוג ולקבל למייל כל חלום חדש שמתפרסם
  • קבוצת טיולים בראש טוב
  • Facebook
  • אינסטגרם

זכויות יוצרים חלומות שמורים © כל הזכויות שמורות לאורה גזית