top of page
  • Ora Gazit

ז'נבה - המלצות שוות לכל כיס


בסיום טרק סובב מון בלאן הרגשתי שאני צריכה יום התרגעות בעיר גדולה. מצחיק, אבל אחרי כל הטבע המהמם שסבב אותנו במשך 11 ימי המסע נכספתי לרחובות סואנים, המולה עירונית, בתי קפה ולוקיישנים אורבניים לצילום. אז הזמנתי שני לילות במלון בז'נבה, ממנה גם טסנו חזרה הביתה.

נגן רחוב - ז'נבה - אטרקציות בחינם

יום התרגעות בעיר הגדולה

כשחיפשתי מה לעשות בז'נבה, הרגשתי שנעשה לעיר עוול קטן. הסתבר לי שהיא לא שנחשבת לעיר תיירותית במיוחד, למרות שנראה שיש בה לא מעט לראות ולעשות. אולי הסיבה נעוצה בכך שמדובר באחת הערים היקרות באירופה. עיר אשר בדרך כלל משמשת כיעד מעבר בלבד - הן בזכות שדה התעופה הנוח והמרכזי שלה, הן בשל טיסות איזיג'ט הזולות המגיעות אליה, והן בשל קירבתה הרבה ומיקומה הנוח ביחס ליעדים פופולריים כמו האלפים הצרפתיים למשל.

אשה על אופניים - ז'נבה - אטרקציות בחינם

אגם ז'נבה ומזרקת הסילון

מכיוון שהייתי נחושה לתקן את הרושם שנוצר עליה, אספתי במיוחד עבור הבאים אחרי כמה מקומות מומלצים, מיוחדים ואפילו לא יקרים (ברובם חינם אין כסף) שכדאי לבקר בהם. אז אם מזדמן לכם לעבור בז'נבה, אתם מוזמנים לקפוץ ליום טיול בעקבות ההמלצות שהכנתי כאן:

המלצה ראשונה: טיול נינוח - אגם ג`נבה והמזרקה (Jet d'eau)

טיול נינוח הוא המפתח לכל טיול טוב בעיני. אגם ז'נבה מספק את ההזדמנות לעשות זאת בלי ייסורי מצפון :) האגם והמזרקה שבמרכזו הם אולי האטרקציה המזוהה ביותר עם העיר. מזרקת סילון המים (Jet d'eau) ממוקמת באמצע האגם בסמוך לעיר ונראית למרחוק. סילון המים מגיע לגובה של כ-140 מטרים ומסתבר שהוא אחד הגבוהים בעולם כולו.

המזרקה עברה מספר גלגולים מאז הוקמה לראשונה במאה ה- 19 עקב צורך לשחרר לחצי מים בתום יום העבודה בעיר. מאוחר יותר הגיעה ההכרה בייחודה ובפוטנציאל התיירותי שלה וההכרזה הרשמית עליה בחגיגות 600 שנים לשוויץ, ולבסוף מיקומה ועיצובה כמזרקה שאנו מכירים היום. המזרקה הנוכחית הוקמה בשנות החמישים של המאה הקודמת ומשתמשת במי אגם ז'נבה ולא במי העיר, כפי שהיה במזרקות שלפניה. היא פועלת 24/7 ובשעות הערב מוארת באורות צבעוניים.

מזרקת הסילון - ז'נבה - אטרקציות בחינם

Jet d'eau

אגם ז'נבה עצמו הוא מקום שלו ונעים עם ברבורים וברווזים השטים במימיו בנחת. מומלץ להלך על הטיילת שעל גדותיו, להתרגע על הספסלים שלאורכה ולנוח מהמולת העיר ההומה. המקום מטופח ונעים, יש בו עצים גדולים הנותנים צל, דשא ואדניות פרחים לרוב. בהליכה לאורך האגם והטיילת נגלה סילון המים במלוא הדרו, וביום בהיר נראים מכאן בבירור הרי האלפים הנמצאים במרחק לא גדול מכאן.

תיירות על שפת האגם  - ז'נבה - אטרקציות בחינם

מה לעשות בז'נבה?

עוד באיזור: אם הגעתם לטיילת שעל שפת האגם, מומלץ לשלב קפיצה קטנה אל שעון הפרחים המפורסם, הנמצא בסמוך. השעון מסמל את איכות השעונים השווייצריים ואת ז'נבה כעיר השעונים (הדייקנים). אנחנו הגענו בדיוק בשעת המניקור-פדיקור וזכינו לראות את הגננים בפעולה.

שעון הפרחים ז'נבה - אטרקציות בחינם

שעת מניקור-פדיקור

המלצה שניה: תצפית מרהיבה - קתדרלת פיטר הקדוש (St. Peter's Cathedral)

מי שעוקב אחרי סיפורי הטיול שלי, יודע שאיפה שניתן לטפס לגובה ולתצפת - אעשה זאת בלב שלם ובנפש חפצה. קתדרלת פיטר הקדוש, שנבנתה במאה ה- 12, ממוקמת בלב העיר העתיקה של ז'נבה. מבנה הקתדרלה משלב סגנונות בניה שונים המשקפים את המעבר שלה מהכנסיה הקתולית לכנסיה הפרוטסטנטית. החלל המרכזי גדול ומרשים. הכניסה אליו ללא תשלום.

קתדרלת פיטר הקדוש - ז'נבה

קתדרלת פיטר הקדוש - פרטים

האטרקציה המרכזית כאן היא טיפוס לשני המגדלים, הכרוכה בעלות סמלית (5 פרנק שוויצרי נכון למועד ביקורנו). 157 מדרגות מובילות אל ראש המגדלים מהם נגלית תצפית מרהיבה על העיר, על האגם ועל הנוף סביב. תצפית פנורמית נפלאה ששווה את המאמץ ואת הכסף. במעבר בין שני המגדלים ניתן להתרשם מפעמוני הכנסיה הענקיים.

שעות ביקור, מחירים ומידע נוסף ניתן למצוא באתר הרשמי של הכנסיה.

תצפית על העיר ז'נבה - אטרקציות בחינם

תצפית מרהיבה על העיר מראש המגדלים

עוד באיזור: מומלץ לשלב את הביקור בקתדרלה עם שיטוט בסמטאות היפות של העיר העתיקה הסובבות אותה. הסמטאות נעימות ומלאות אווירה. חנויות יפות ויקרות (מאד), אנשים לבושים היטב, בתי קפה ומסעדות.

נשים בעיר - ז'נבה - אטרקציות בחינם

סמטאות נעימות ומלאות אווירה

המלצה שלישית: מקום טוב לפיקניק - פארק באסטיונס (Parc des Bastions)

פארק באסטיונס הגדול והירוק, המשתרע בסמוך לעיר העתיקה, הוא אחד ממקומות הבילוי האהובים על משפחות, זוגות, מבוגרים וצעירים. נעים לשוטט בו, להתבונן בעוברים ושבים ופשוט לשאוף אוויר ולנוח.

כדאי לשבת באחד מבתי הקפה הקטנים ומלאי האווירה, או טוב מכך - להצטייד בכריכים או מצרכים, בקבוק יין ושוקולד שוויצרי ולעשות פיקניק על אחת המדשאות הירוקות או על ספסל מוצל (הבחירה שלנו!).

מזרקה בפארק - ז'נבה - אטרקציות בחינם

מזרקה יפה בשולי פארק באסטיונס

אחד הבילויים המועדפים על המקומיים בפארק הוא משחק בלוחות השחמט הענקיים הפרוסים בו, על חיילי המשחק הגדולים שלהם. סביב לוחות השחמט מתגודדות קבוצות-קבוצות המריעות לשחקנים ומעודדות את הפייבוריט שלהן לנצח. נראה כי השחקנים בני בלי גיל – החל מילדים ועד קשישים – לוקחים את המשחק ממש ברצינות. חוויה.

משחק שחמט רחוב - ז'נבה - אטרקציות בחינם

החבר'ה לוקחים את המשחק ברצינות


עוד באיזור: בגבולו של פארק בסאסטיונס שוכן קיר הרפורמציה (Le Mur des Reformateurs) שמומלץ לשלב בביקור בפארק. הקיר העצום, שאורכו כ- 100 מטרים, הוקם על ידי האומנים הצרפתים Henri Bouchard ו- Paul Landowski לזכר הרפורמטורים שעיצבו את התנועה הפרוטסטנטית, והוא מתאר את ההיסטוריה של התנועה.

המלצה רביעית: קצת מחוץ למרכז העיר - שכונת קארוז' (Carouge)

שכונת קארוז' היא שכונה קטנה וציורית הממוקמת מדרום לעיר העתיקה של ז'נבה. היא נוסדה כשכונת מהגרים איטלקיים, עוד כשהיתה שייכת לצרפת. מאוחר יותר עברה לידי השוויצרים וכיום מדובר בשכונה אופנתית מלאת חן ושיק ששימרה את מאפייניה הארכיטקטוניים המקוריים, שעיקרם בניה נמוכה ושטחים ציבוריים ירוקים.

שכונת קארוז' - ז'נבה - אטרקציות בחינם

שכונה מלאת חן ושיק

ברחובות היוצאים מהכיכר המרכזית יש בתי קפה קטנים ומתוקים, מסעדות, גלריות וחנויות בוטיק מקסימות. נעים לשוטט בשכונה ברגל. לקחת את הזמן, להכנס לחנויות, לשבת בבתי הקפה, להרים את העיניים, לחפש את הפרטים הקטנים ולהתרשם מהבתים היפהפיים והצבעוניים. ההרגשה היא של כפר קטן בלב העיר הגדולה.


ההגעה ממרכז ז'נבה פשוטה ומהירה באמצעות קווי טראם 12, 15 או 18.

חלון ופרחים - ז'נבה - אטרקציות בחינם

הפרטים הקטנים

המלצה חמישית: מקום להניח את הראש - Hotel Des Tourelles

מחירי הלינה בז'נבה גבוהים. אפילו גבוהים מאד. לא קל למצוא בעיר מלון טוב, במיקום מצויין ובמחיר סביר. לכן אני שמחה לחלוק איתכם את ה"מציאה" הזו ולהמליץ על המלון בו לנו בשהותנו בעיר - Hotel Des Tourelles.

כתובת: Boulevard James-Fazy 2

מלונות בז'נבה

Hotel Des Tourelles

מדובר במלון קטן הנמצא במיקום מרכזי מנצח: נושק לנהר הרון ולעיר העתיקה, במרחק הליכה קצר מאטרקציות עיקריות, מתחבורה ציבורית ומתחנת הרכבת המרכזית. החדר גדול, מרווח ונקי וכולל מרפסת שווה ביותר עם נוף אל הנהר, העיר וההרים. צוות נהדר, דובר אנגלית רהוטה, נכון לעזור ולסייע בכל שאלה ופניה. ארוחת הבוקר בסיסית, אך טובה ומספקת.


המלון היה זול משמעותית ביחס למלונות אחרים בסביבה. לא מדובר במלון פאר או במלון מפנק במיוחד, אלא במלון פשוט המדורג בשני כוכבים. יחד עם זאת הוא נותן תמורה נהדרת למחיר.

נוף ממרפסת המלון - מלונות בז'נבה

נהר הרון מתחת לחלון שלנו

חסרונות: לרגישים לרעש - בעת ההזמנה יש לשים לב כי ליד המלון עובר כביש ראשי למדי והחדרים הפונים אל הנהר אמנם זוכים בנוף נפלא, אך הם עשויים להיות רועשים בגלל אותו הכביש. לנו זה לא הפריע, אך מי שסובל מרעש רצוי שיוותר על הנוף ויבקש חדר פנימי.

העיר בלילה - ז'נבה - אטרקציות בחינם

לילה טוב ז'נבה

כמה מקומות שרציתי לבקר בהם ולא הספקתי הפעם:

פסל הכסא השבור (‏Broken Chair Sculpture)

המוזיאון לאומנות מודרנית (Musée d'Art et Contemporain - MAMCO)

היכל האומות המאוחדות (United Nations Office at Geneva)

בית הקברות העתיק (Cimetière des Rois)

אני מקווה שהצלחתי לשבור מעט את התדמית היוקרתית, הקרירה והבלתי מושגת של ז'נבה ולשכנע שהיא אכן עיר שנחמד להעביר בה יום רגוע אחד לפחות. למרות שהייתי קצת סקפטית לגביה, נהניתי לטייל בה והיא סיפקה לי בדיוק את מה שהייתי כל כך זקוקה לו אחרי 11 ימי טרק בטבע.


מוזמנים לקרוא המלצות על טיולים עירוניים נוספים שעשיתי - כתבתי כאן

לסיפור הדרך המלא וליומן המסע של טרק סובב מון בלאן - מוזמנים לכאן


תודה שאתם מלווים אותי. אם אהבתם את המילים והתמונות, מוזמנים להשאיר לי תגובה כאן למטה ולהרשם לבלוג דרך קוביית ההרשמה. אשמח לשלוח אליכם פוסטים חדשים שאני מפרסמת ומסלולי טיול להורדה והדפסה.


טיול בז'נבה - מה לעשות בז'נבה - אטרקציות בחינם בז'נבה
טיול בז'נבה - מה לעשות בז'נבה - אטרקציות בחינם בז'נבה

Comments


bottom of page