top of page
  • Ora Gazit

חיה בסרט - 6 ימים בבודפשט


מתוך הערפל מגיחות מרכבות עם סוסים. דוהרות ברחוב הבוצי מן הגשם הרך הנושר מלמעלה. מטריות שחורות גדולות נפתחות בזו אחר זו. הרכבים לבושים חליפות שחורות מהודרות, חבושים כובע שחור מעוגל תואם לראשם. אלה שאיתרע מזלם והם נוהגים בעגלות עבודה לבושים בגדי חול חומים ופשוטים. אנחנו נזרקות באחת 200 שנה אחורה. 'זה אמיתי, או שאני באמת חיה בסרט?' חולפת שאלה במוחי.

צילומים לסרט - בודשפט, הונגריה

הכל נראה כל כך אמיתי, מציאותי, מתלבש על היום הסגרירי הזה פרפקט. כל זאת אלמלא האיש עם כובע הקסקט, הג'ינס הקצר ונעלי האדידס שמחלק הוראות ומשנה את התמונה כולה. לוקח לנו רגע לעכל שלא מדובר כאן במקל הקסמים של גבי ודבי וגם לא במנהרת הזמן, שלא נקלענו למאה אחרת, אלא לסט צילומים לסרט. אנחנו מופתעות מהמחזה הריאליסטי אליו נכנסנו, ממתינות שם דקות ארוכות ומתבוננות תחת המטריות המסוככות עלינו מפני הגשם שמוסיף לרדת.

צילומים לסרט - בודשפט, הונגריה

אז נחזור רגע להתחלה, כי לא כל יום נערתי חוגגת 18 אביבים וזה תירוץ מספיק טוב בשביל שתינו לבדוק מה השתנה בנתב"ג. כך לקחנו פסק זמן מהחיים עצמם, והמראנו אל יעד שאני זוממת עליו כבר לא מעט שנים – בודפשט, שהתנהגה למופת ולא אכזבה.

אופניים סגולים - טיול בבודפשט - הונגריה

העיר מקבלת את פנינו זוהרת ושמשית. שמים כחולים, אף ענן, העליוניות איתן נסחבנו כל הטיסה נשארו בתיק. משדה התעופה נגיע בתחבורה ציבורית היעילה והנוחה של העיר אל המלון שלנו, Erzsébet City Center. המלון נמצא במיקום מנצח ומחזיק בלא מעט מעלות נוספות אחרות. אם אגיע שוב לעיר, אחזור להתארח בו שוב בלי לחשוב פעמיים.

את מעט השעות שנותרו מהיום הראשון אנחנו מבלות בשיטוט ראשוני באיזור המלון. קצת ואצי אוצה, החלפת כסף, בהייה בחלונות ראווה, גלידה וארוחת ערב. אנחנו עייפות ומציינות לעצמנו שהדרך מחיפה לבודפשט באמת באמת ארוכה!

לרציניים בלבד: למגיעים משדה התעופה לעיר בכוחות עצמם, מומלץ להגיע מצויידים מראש במעט פורינט שיספיקו לתשלום ראשוני באוטובוס ובמטרו. מחיר נסיעה בודדת בתחבורה ציבורית - 350 פורינט.

תחבורה ציבורית - טיול בבודפשט - הונגריה

כבר בבוקר היום השני מרגישים שאמנם רק אמצע יוני, אבל הקיץ כבר כאן! כמה חבל, אני חושבת לעצמי, כל כך כמהה לאירופה המעוננת, האפרורית והסגרירית שאני אוהבת. העוגן היחיד שלנו להיום הוא סיור שהוזמן מראש בבניין הפרלמנט בצהריים, ועד אז אנחנו מתנהלות לאט, כמה שיתיר לנו הזמן.


עבודת הכנה קטנה טרום הטיול מגלה לי שבאיזור הרובע היהודי יש לא מעט אמנות רחוב. אני מתלבטת אם לקחת סיור מודרך, אבל לבסוף מסמנת לי על המפה רחובות וכתובות ואנחנו יוצאות לחפש, לא יודעות מראש אם ומה נמצא. היצירות שראינו מרשימות, אם כי מצאנו פחות ממה שקיווינו.

אמנות רחוב - טיול בבודפשט - הונגריה

משם אנחנו פונות אל בזיליקת סנט אישטוון. הגברת הצעירה לא חובבת כנסיות, אך אני מספרת לה על התצפית הנפלאה מלמעלה ומבטיחה שזו תהיה הכנסיה הראשונה והאחרונה בטיול. מבפנים מפואר ומעוטר. אנחנו משתהות קצת, טועמות מהעושר הרב וצבעים המרהיבים, ופונות אל גולת הכותרת - התצפית. ניתן להגיע במדרגות או במעלית. אנחנו בוחרות באופציה הראשונה.

מדרגות ספירליות - אטרקציות בבודפשט

הנוף מלמעלה עוצר נשימה. העיר נפרשת על כף היד והכל צלול ויפה. הנה מקומות שנבקר בהם בימים הקרובים, ומקומות אחרים שכנראה ישמרו לביקור הבא. סובבות את ראש המגדל לאט וצופות בעניין על התרחשויות שרואים מכאן אך לא רואים משם.

שני אנשים במרפסת - בודפשט - הונגריה

המשך הדרך שלנו עוברת בכיכר החירות (Szabadság tér). במקום שתי אנדרטאות – האחת הוקמה על ידי המדינה ומעבירה מסר כי כל ההונגרים היו קורבנות הכיבוש הנאצי. השניה היא אנדרטה מאולתרת שהוצבה על ידי יהודים המוחים על ההצהרה הרשמית וטוענים כי ההונגרים רוחצים בניקיון כפיהם באשר לשיתוף הפעולה שלהם עם הנאצים. מיצג הזכרון הצנוע, העומד בניגוד מוחלט לאנדרטה הרשמית, מרגש מאד.

מיצג זכרון מאולתר - אטרקציות בבודפשט - הונגריה

יש לנו עוד קצת זמן עד הסיור, ואנחנו פונות אל עבר אנדרטת נעליים על הדנובה. גם טיול בית הספר עובר שם בדיוק כאשר אנחנו מתייחדות עם הזכרון הנורא. עברו...

נעליים על הדנובה - אטרקציות בבודפשט - הונגריה

הסיור בבניין הפרלמנט תכף יוצא, ואנחנו מחכות עם כולם בתור לבידוק הבטחוני הקפדני ולאוזניות בהן נשמע את ההסברים בעברית. הצבעים השולטים בפנים הם זהב ואדום, רק החולצה הכחולה של מנקה השטיחים שוברת את הסכמה. ההסברים טובים, הבניין מרשים, אך הסיור חושף אותנו רק לחלק מזערי מתוך המכלול האדיר הזה. מאכזב משהו.

בניין הפרלמנט - אטרקציות בודפשט - הונגריה

לרציניים בלבד: הכניסה לבניין הפרלמנט בסיור מודרך בלבד. מומלץ להזמין מראש את הסיור באתר האינטרנט של המקום. תחסכו עמידה בתורים ותבטיחו לעצמכם כרטיס ביום, בשעה ובשפה הנוחה לכם.

קפיצה קטנה לשוק המקורה אחר הצהריים, לאחר מנוחה קלה במלון, מבהירה לנו שעל המאסט הזה אפשר בהחלט לוותר. בקומה העליונה באסטות של מזכרות – דומות זו לזו כאלף טיפות מים. המזון בדוכני האוכל נראה עייף מהחום ולא מעורר תאבון. למטה נמצא החלק הנחמד יותר – שוק פירות, דגים ומיני מתיקה. קונות קצת משמשים קטנים וחמצמצים ויוצאות אל הרחוב.

השוק המקורה - בודפשט - הונגריה

את היום נסגור עם שופינג קטן, מסורת שנשמור עד סוף הטיול, ושיטוט לאורך הדנובה לתצפית ערב על העיר המוארת כל כך יפה.

בניין הפרלמנט בלילה - בודפשט - הונגריה

יומנו השלישי מתחיל בהפסקת חשמל. מלמטה נשמעת המולה וצעקות רמות. הגברת הצעירה מציעה כי אולי מדובר בהפיכה נוספת... פוחדות לרדת אנחנו יושבות בחדר וממתינות. מכיוון שלא נשמעות יריות, אנחנו סוברות שכנראה ההונגרים מסתפקים בהפיכה של 1956, ומחליטות לקחת סיכון. המעלית מושבתת והמדרגות הומות אדם. בקבלה מעדכנים אותנו כי מדובר בהפסקת חשמל איזורית, ולא נותר לנו אלא לתפוס את המקום הכי מואר בחדר האוכל החשוך ולהסתפק בקפה קר. מכאן אפשר רק לעלות.

קומקומים בחלון ראווה - בודפשט - הונגריה

ואכן, אנחנו במגמת עליה. הדרך אל המצודה של בודה עוברת על גשר אליזבט. חציית הגשר ברגל מאפשרת תצפיות יפות על העיר, הפעם מזווית אחרת. אנחנו מתחילות להפנים שתצפיות על בודפשט, מזוויות כאלו ואחרות, הן אחד האלמנטים העיקריים והמשמעותיים בטיול כאן.

גשר אליזבט - אטרקציות בבודפשט - הונגריה

אנחנו מטפסות אל הארמון המלכותי בתוך גן פורח ויפהפה

פרחים אדומים - טיול בבודפשט - הונגריה

וצופות שוב על העיר – הפעם במבט מבודה אל פשט.

תצפית על בודפשט - טיול בבודפשט - הונגריה

בגלריה הלאומית מוצגת ההיסטוריה של האמנות ההונגרית המקומית. כל קומה מתמקדת בתקופה מסויימת וככל שעולים בקומות מתקדמים בשנים. האמנות בת זמננו מעניינת אותנו מאד, ולפיכך אנחנו מתחילות בקומה העליונה. התערוכות מרתקות ואנחנו מבלות שם זמן רב, מנסות להבין ולפרש את שרואות עינינו. איננו מבינות במאטריה, אך שתינו מסכימות כי קיים יסוד אפלולי וקודר באומנות ההונגרית העכשווית.

ביציאה מהגלריה אנחנו חולפות על פני שומרי הארמון המצחיקים, אך לא ממתינות לטקס החלפת המשמר.

שומרי הארמון - אטרקציות בבודפשט - הונגריה

לרציניים בלבד: למגיעים למצודה מומלץ לעשות פסק זמן בקונדיטוריית Ruszwurm הנהדרת. ניגשנו לבדוק אם כל מה שנכתב עליה נכון. הכל נכון! השירות מעולה, הקפה טעים, העוגות מצויינות והאווירה מדוייקת.

בית הקפה רוזוורם - מסעדות בבודפשט - הונגריה

על כנסיית מטיאש אנחנו מדלגות, הבטחה זו הבטחה! וממשיכות אל מצודת הדייגים שמזמנת לנו עוד ועוד תצפיות נפלאות על העיר, על הגשרים, על הדנובה. מלמעלה רוח נעימה משיבה קצת את רוחנו בחום הזה. כולם מצלמים.

אשה עם כובע אדום - בודפשט - הונגריה

וגם אנחנו.

מצודת הדייגים - אטרקציות בבודפשט - הונגריה

מחפשות לנו נקודות מבט אחרות, משהו שיהיה שונה מכל מה שראינו בגוגל ובמדריכי הטיולים. משהו מהחוויה הייחודית שלנו. חושבים שהצלחנו?

מצודת הדייגים - אטרקציות בבודפשט - הונגריה

הביקור במצודה על שלל אתריה מומלץ בחום. לא חייבים הכל, אבל טעימה מחלק מההיצע תשאיר טעם של עוד. הדרך מהמצודה למטה עוברת ברחובות צבעוניים ויפים. אנחנו מנצלות את הזמן ואת הירידה בכדי לעשות תכניות להמשך...

בתים צבעוניים - בודפשט - הונגריה

פנינו מועדות עכשיו אל האי מרגיט, אך קודם לכן אנחנו מוכרחות לבדוק מה קורה בתחנת הרכבת המרכזית של העיר. תחנות כאלה, הזכורות לי מערי בירה באירופה, שוכנות לרוב בבניינים נפלאים והביקור בהן מעורר השראה. לאחר מעשה, אלו הממצאים - תחנת הרכבת אכן שוכנת בבניין מרשים מבחוץ, אבל די מוזנחת ומאכזבת מבפנים. רק חבורה עליזה של בנות ובלונים אדומים יזכירו לנו שהיינו שם.

תחנת רכבת - בודפשט - הונגריה

לעומת זאת, תגלית מקסימה ומקרית בהחלט מזמנת לנו הדרך הרגלית מתחנת הרכבת אל האי מרגיט. מבחוץ הכל נראה סטנדרטי, השד יודע מה משך אותי פנימה. אולי היה זה המסדרון המעניין המוביל אל חצר פנימית, אולי הרצפות המצויירות הנהדרות והנברשות שנלקחו ממאה אחרת. כך או כך, שוב אני מוצאת עצמי חיה בסרט. הפעם העלילה מספרת על רוזנים ומלכים וארמונות, תככים ומזימות. בשלב הזה כבר אי אפשר היה לעצור אותי.

פסאג' יפה - בודפשט - הונגריה

בסוף המסדרון נמצא המקום הזה! הדבר היחיד שיוצא מהפה הוא – וואו!!!!! גדול. הגברת הצעירה מרגישה שלא בנוח ורוצה כבר לצאת, אבל אני מתקשה להתנתק. המקום מהלך עלי קסם. מי שבעניין, זו הכתובת: Szent István Körút 16

חצר פנימית - בודפשט - הונגריה

אבל כשאין ברירה – אין ברירה, ואנחנו יורדות אל קרקע המציאות וממשיכות אל האי מרגיט. יש בו שבילים ירוקים וקסומים שמוארים נפלא ועצים עבותים ומצלים. 2.5 קילומטרים כל אורכו. הכל נקי ושלו מסביב. תענוג של מקום לטיול אחר הצהריים.

האי מרגיט - בודפשט - הונגריה

לרציניים בלבד: בקצהו הצפוני של האי מרגיט - גן יפני קסום ושלו. מקום נפלא למנוחה והתרגעות אחרי יום הליכה מאומץ בעיר. ניתן להגיע אליו רגלית או באוטובוס 26 החוצה את האי לאורכו.

פסל, האי מרגיט - בודפשט - הונגריה

חוזרות, הפעם באוטובוס, אל צידו הדרומי של האי, וממתינות עם כולם למופע המזרקות. אורות צבעוניים, מוזיקה נהדרת, מים משפריצים וזוג מבוגר שקם לרקוד והקהל מעודד במחיאות כפיים – בהחלט דרך נפלאה לסיים את היום שבאמת היה עמוס בכל טוב...

מופע מזרקות - אטרקציות בבודפשט - הונגריה

את יומו הרביעי של הטיול בילינו מחוץ לעיר ועליו אני מספרת בפוסט נפרד, ואפשר לקרוא כאן.

העייפות המצטברת מהימים האחרונים מתחילה לתת אותותיה ובוקר היום החמישי מתחיל מאוחר ולא עם הרבה חשק. אבל היום סוף סוף הגיע הגשם שלו חיכינו כל כך בסבלנות ואין סיכוי שלא נצא מהמלון. הסמטאות היפות והרחובות החביבים הסובבים את המלון שלנו מזמנים כל כך הרבה רגעים אנושיים וסיטואציות יומיומיות נפלאות.

שני אנשים על ספסל - טיול בבודפשט - הונגריה

אני פשוט לא מתאפקת ועוצרת שוב ושוב לצלם, מנסה לתפוס את השניה הנכונה שתיתן ביטוי מלא ושלם למה שהיה שם, לחוויה שלי בתוך ומחוץ לה. רגעים קטנים של אושר עבורי.

אשה עם שמלה - בודפשט - הונגריה

אז כולם אמרו לנו שעל בית הכנסת של בודפשט אסור לנו לוותר, לפיכך לא נותרה לנו ברירה ויצאנו אל הגשם לבדוק אם כולם צודקים. עמדנו בתור, רכשנו כרטיסים והצטרפנו לסיור בעברית.

מגן דוד - בית הכנסת הגדול בבודפשט

סנדרה המדריכה מספרת לנו את ההיסטוריה של הקהילה היהודית ומתעכבת על תקופת מלחמת העולם השניה ועל מבנה בית הכנסת. הסיפורים וההסברים מרתקים ומוסיפים רבדים עמוקים, שבלעדיהם הביקור היה הרבה יותר שטחי ורדוד.

הערבה הבוכיה - בית הכנסת הגדול בבודפשט

לרציניים בלבד: הסיורים בבית הכנסת הגדול ניתנים בחינם במספר שפות על ידי אנשים מקהילת יהודי העיר. מומלץ מאד לקחת את הסיור ששופך אור על סיפור הקהילה המקומית ומעמיק את ההבנה של מה שאירע לה.

מנורה - בית הכנסת הגדול בבודפשט

בדרך לספריית הסטודנטים Metropolitan Ervin Szabó Library השוכנת, כך אומרים, בבניין נהדר, אנחנו נקלעות לסרט ההוא שהוזכר בתחילת הסיפור. נספר רק שלמרות שעות הפתיחה המצויינות באינטרנט, הספריה היתה סגורה ואנחנו מתיישבות על קפה וסנדביץ' בבית קפה חביב העונה לשם "פראג" ברחוב Ráday הנעים, ומחשבות מסלול מחדש.

אנשים יושבים על ספסל - בודפשט - הונגריה

ההחלטה נופלת על מוזיאון לודוויג לאמנות מודרנית. בשילוב של מטרו וטראם אנחנו מגיעות ליעד ובוחרות די על עיוור בין שתי אופציות בתערוכה NON ALIGNED ART מהאוסף של מרינקו סודאץ'.

מוזיאון לאומנות מודרנית - בודפשט - הונגריה

מדובר בתערוכה בועטת המציגה מגוון מקיף של אמנות אוונגרדית ממדינות יגוסלביה לשעבר וממדינות שכנות, תוך התמקדות בעידן המלחמה הקרה ומסך הברזל. התערוכה מתרכזת בעיקר בפעילות אמנותית קבוצתית ובתפקידן של הקבוצות בהתפתחות סצינות אומנותיות.


על אף הקושי לרדת אולי לעומקם של הדברים ולהבינם עד הסוף, המכלול "דיבר" בזכות עצמו ויצר רושם עצום ורב ממדי. כנראה בזכות השילוב בין אמנות פלסטית, חומר תיעודי והסברים מלווים באנגלית שהנגישו לנו קצת יותר את היצירות.

תמונות בתערוכה - בודפשט - הונגריה

המבול שתופס אותנו רגע לפני שאנחנו יוצאות מבניין המוזיאון יהיה הגשם האחרון לטיול הנוכחי. בחוץ מתרוקן בית הקפה מיושביו, ואנחנו ממתינות לרגע בו נוכל לצאת שוב לדרך.

בית קפה - בודפשט - הונגריה

ואז השמים נפתחים ואנחנו ממהרות לטראם שלוקח אותנו שתי תחנות למתחם המכונה The Bálna. המתחם יושב בבניין יפהפה ומיוחד במינו מבחינה אדריכלית המשלב שני בניינים היסטוריים שמעליהם מעין כיפת זכוכית מודרנית.

ארכיטקטורה מעניינת - בודפשט - הונגריה

בפנים חנויות מיוחדות, בתי קפה ופאבים, והגלריה של בודפשט לאמנות עכשוית. בשעה שאנחנו מגיעות הרוב כבר סגור. רשמנו לעצמנו לפעם הבאה בעיר. גשר החירות מואר בקרני שמש אחרונות שבוקעות מבין העננים הכבדים. תודה על היום החורפי הזה!

גשר בשקיעה - בודפשט - הונגריה

יום אחרון בטיול הוא בדרך כלל יום קצת מפוספס. עם התובנה הזו, אליה הגעתי בטיול המשפחתי לבולגריה, אנחנו יוצאות אל היום השישי שלנו. כל יום הסתכלנו עליה מלמטה וכל יום היא הסתכלה עלינו מלמעלה. כל יום תכננו ולא הצלחנו להגיע והיום יש לנו הזדמנות אחרונה לעלות אל הסיטדלה.

הסיטדלה - אטרקציות בבודפשט - הונגריה

יוצאות אל הרוח החזקה הנושבת היום. השביל המטפס אל הגבעה מיוער ומקסים, הנוף מלמעלה מרהיב והעננות היום מושלמת לצילום. אנחנו מתעכבות ליד הסיטדלה הרבה זמן. נותנות לעצמנו עוד רגע עם העיר היפה הפרושה לרגלינו.

תצפית - בודפשט - הונגריה

כל כך הרבה נשאר לפעם הבאה... ובכל זאת, אנחנו מחליטות להספיק עוד משהו, להיפרד מהסיטדלה ולנסוע לכיכר הגיבורים. אין לנו מושג מה אנחנו בדיוק הולכות לעשות שם, אבל בא לנו לראות את המקום.

כיכר הגיבורים - אטרקציות בבודפשט - הונגריה

עם הגיענו אנחנו זוכות לקבלת פנים - רביעיית סקסופונים שמנגנת בהרמוניה מושלמת. אנשים חולפים על פניהם וממשיכים הלאה, לא נעצרים. יותר חשוב צילום "היינו כאן" עם הכיכר, לא? אנחנו עומדות להאזין, מוחאות כפיים בסופו של כל קטע קצר. לאט לאט מצטרפים אלינו עוד ועוד אנשים, עוד ועוד מחיאות כפיים. הנגנים מרוצים, וגם אנחנו. הגברת הצעירה מתפעלת מהכוח שיש לעיתים ליחיד על הקבוצה.

נגני רחוב - בבודפשט - הונגריה

בתוך הפארק היפה – טירה, ובגנים שלה צילומי חתן-כלה. הרוח החזקה מהתלת במצטלמים ויוצרת מצבים מצחיקים. בדים לבנים מתנפנפים לכל עבר וגם אנחנו כבר צריכות להתנפנף מכאן...

חתן וכלה - בודפשט - הונגריה

השעון מראה שזמננו תם. תודה בודפשט! לא היינו יכולות לבקש יותר.

שתי נערות יושבות ברחוב - בודפשט - הונגריה

מקווה שאהבתם את בודפשט שלי ושל הגברת הצעירה. היא פרטנרית נהדרת ואני אוהבת את הראש שלה. מודה לה שהיא מאפשרת לי להיות איתה כל כך קרוב גם בגילה "המתקדם" ומודה לכם על שהתלוויתם אלינו. הלוואי וסיפור הטיול שלנו יסייע לאחרים בתכנון הטיול הבא!

בדיוק לשם כך הכנתי עבורכם מסלול טיול להורדה ולהדפסה. מוזמנים להשתמש בו בתכנון הטיול שלכם לבודפשט!


 
 

אם אהבתם את הסיפור המשותף שלנו אם-בת, אולי תאהבו לקרוא גם את סיפורי הטיול האחרים שעשינו ביחד: כאן תוכלו לקרוא על הטיול בפריז, כאן תוכלו לקרוא על וינה, וכאן כתבתי על הטיול שלנו בורשה.


אני מאד אוהבת טיולים עירוניים, ולשמחתי היו לי הרבה הזדמנויות לטייל כך, בהרכבים שונים.

מוזמנים לקרוא המלצות וחוויות מטיולים אורבניים נוספים שעשיתי.


בלוגרים נוספים שטיילו בבודפשט וחזרו לספר עליה: מיכל בן ארי מנור מ"רואה עולם" כתבה שני פוסטים נהדרים

אשמח אם תצטרפו אלי לטיולים הבאים שלי ברחבי הגלובוס. מוזמנים להשאיר לי תגובות ולהרשם לבלוג בקוביית ההרשמה. כיף לי תמיד לשמוע את קולכם!!מה לעשות בבודפשט - טיול לבודפשט - טיול אם בת
מה לעשות בבודפשט - טיול לבודפשט - טיול אם בת
מה לעשות בבודפשט - טיול לבודפשט - טיול אם בת
מה לעשות בבודפשט - טיול לבודפשט - טיול אם בת

Comments


bottom of page