top of page
  • Ora Gazit

לטוס לבולוניה - איך? איפה? למה? וכמה?

'כל הרכבות לכיוון דרום מבוטלות עקב הפגנת נכים על המסילה', מודיע הכרוז בתחנת חוף הכרמל בחיפה, כאשר אני כבר עם רגל אחת ברציף בדרכי לנתב"ג. נו, אז מה עושים עכשיו? איך אני מגיעה? והאם אצליח לתפוס בזמן את הטיסה שלי? מבחינתי זה היה הרגע או להרים ידיים, לעשות אחורה-פנה ולחזור הביתה, להכנס למיטה, להתכסות עם השמיכה מעל הראש ולא לצאת משם - או לחשוב מחוץ לקופסא ביצירתיות ובאומץ. הסוף ידוע – אמנם ברגע האחרון אחרון, אבל הספקתי לעלות על הטיסה, נחתתי בבולוניה והשאר מבחינתי היסטוריה.

חלונות - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
איזה מזל שהצלחתי לתפוס את הטיסה

איך הגעתי לבולוניה? איזה מן מלון בחרתי ולמה? מה צריך לעשות בכדי לצלוח את ענייני הקורונה בדרך לחו"ל? ואיך זה מרגיש לטייל לבד? בפוסט הנוכחי אשתף קצת בתכלס הקשור בתכנון הטיול – בכל הפרטים שישלימו את התמונה שציירתי בפוסט ההמלצות הקודם שפרסמתי על בולוניה, בו פירטתי מה לעשות בבולוניה. מקווה שיסייע למי שמתכנן/ת להגיע לעיר היפה או לאיטליה בכלל.


איך להגיע לבולוניה?

טיסת Ryanair ישירה של כ- 3.5 שעות הביאה אותי לנמל התעופה בולוניה גוליילמו מרקוני. לא היו עיכובים, לא היו ביטולים, לטייס קראו לוקה והוא הצליח להנחית אותנו בשלום. ריינאייר מציעה טיסות זולות מאד לבולוניה וליעדים נוספים (לפחות בתקופה זו של השנה) מה שהופך את כל העסק לכדאי מאד.

אשה מאכילה יונים - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
נחתנו בשלום

איך להגיע מנמל התעופה למרכז העיר?

אופציית המונית (עלות כ- 20-25 יורו) קיימת כמובן כמו בכל מקום, אבל קל ומהיר מאד להגיע למרכז העיר באמצעות תחבורה ציבורית. מומלץ לקחת את הרכבת המהירה - Marconi Express, שהיא רכבת ייעודית המחברת בין השדה לעיר. משך הנסיעה 7 דקות והיא יוצאת בכל 15 דקות מהרציף הנמצא בתוך השדה, ואליו יש שילוט בהיר וברור. חפשו את השלט הכחול ירוק... מחיר הכרטיס 8.70 יורו לכיוון אחד, או 16 יורו הלוך ושוב (נכון לנובמבר 2021). את הכרטיס ניתן לרכוש במספר דרכים:


· רכישה מראש באתר האינטרנט של הרכבת מכאן.

· העברת כרטיס אשראי בעמדות שבכניסה לתחנה. אם עולה מבקר יש להראות לו את כרטיס האשראי שבו

השתמשתם. אפשרות זו טובה רק לכרטיס אשראי עם ווי-פיי!!

· רכישת כרטיס "נייר" - במכונות הנמצאות בעמדת איסוף הכבודה, או בדוכן הטוריסט אינפורמיישן בנמל התעופה.


המרחק מתחנת הרכבת המרכזית של בולוניה למרכז העיר - כרבע שעה הליכה, או מספר תחנות באוטובוס.

אנשים ברחוב - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
הגישה לעיר מנמל התעופה קרובה ונוחה

איפה ללון בבולוניה?

מלון Cavour שוכן בסמטה קטנה ושקטה Via Goito הנושקת לאחד הרחובות הראשיים בעיר, Via dell'Indipendenza. המלון מרכזי מאד, נמצא באזור נעים ובטוח וכל האטרקציות העיקריות במרחק הליכה ממנו. מלון קטן ונעים, נקי מאד, ולמרות שהוא שוכן בבניין עתיק הוא עדכני וחדשני מכל הבחינות. החדר שקיבלתי נעים ומרווח והחלון שלי פנה אל פאטיו פנימי מקסים שבכל בוקר שמחתי לפתוח את הוילון ולהציץ בו. צוות המלון דובר אנגלית מצויינת וקשוב לכל בקשה ושאלה.

מלון קאבור - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
מהחלון שלי נשקף פאטיו פנימי מקסים

בכדי לאזן את התמונה האידיאלית אגיד שמי שמחפש ארוחת בוקר עשירה בסגנון "ישראלי" ימצא כאן ארוחת בוקר בסיסית מאד במונחים ישראליים. בעיני היא היתה טעימה ומספקת. כדאי לציין גם שבחדר שלי היה מקום אחסון קטן מאד, כך שאם מגיעים בהרכב גדול וליותר ימים שווה לבדוק אילו סוגי חדרים נוספים יש למלון להציע.

לסיכום, מבחינתי המלון הזה הוגדר כהצלחה מסחררת ונתן מענה לכל מה שהייתי צריכה.


איך לתכנן טיסה לחו"ל בזמן הקורונה?

איזה תיק נפל עלינו, הא? שנתיים נמנעתי מלהוציא את האף מהארץ. גם מפחד הקורונה עצמה, אבל גם מחשש מפני כל הפרוצדורות הכרוכות בטיסה לחו"ל בעידן המטורף שנקלענו אליו. תוך כדי תנועה הבנתי שההליכים מעצבנים, אבל בעצם לא כל כך מסובכים. חשוב לציין כי מה שלמדתי נכון לטיסה לאיטליה ולנקודת הזמן שבה נסעתי. השינויים מתרחשים חדשות לבקרים ולכן אין להסתמך על מה שאכתוב להלן "בעיניים עצומות" וחובה לעקוב באתרים היעודיים אחרי הדרישות העדכניות.


מדינת ישראל - המידע הרשמי בענייני קורונה – הכנסו בסרגל העליון למידע על "חו"ל"

פסל ראש - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
איזה תיק נפל עלינו, הא?

מה צריך לעשות לפני היציאה מהארץ –

התנאים ליציאה מהארץ ולכניסה למדינות אחרות משתנים מאד בשנים האחרונות, מאז פרוץ מגפת הקורונה.

ההמלצה שלי היא בכל מקרה להתעדכן גם באתרי מדינות היעד וכמובן באתר הרשמי של ישראל מה צריך לעשות לפני היציאה מן הארץ.

אם התחסנתם נגד הנגיף, כדאי לקחת איתכם, על כל צרה שלא תבוא :) תעודת התחסנות או החלמה. שימו לב! מדובר במה שמכונה "תעודת קורונה" ולא ב"תו ירוק". תעודת ההתחסנות (ולא התו הירוק) עם הברקוד הישראלי קבילה באיטליה.

מומלץ לשמור בטלפון צילום מסך של המסמכים הנ"ל וכן לקחת עותק מודפס.


מה צריך לעשות לפני החזרה לארץ -

כיום יש למלא הצהרת כניסה לישראל ב- 24 שעות שלפני הטיסה.

בכל מקרה, יש להתעדכן באתר הרשמי של משרד הבריאות לגבי הצעדים הנדרשים לפני החזרה לארץ.


לגבי השהות באיטליה - אפשר להתעדכן כאן על כללי ההתנהלות בזמן קורונה


כל הכתוב לעיל עודכן נכון לחודש ספטמבר 2022.

חובה לעקוב באתרים היעודיים אחר השינויים בדרישות בנושא הקורונה.

חגיגת יומולדת ברחוב - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
כאילו אין קורונה בעולם

איך לנווט בבולוניה ובכלל?

פעם הייתי קונה מראש מפה וספר על היעד. אחר כך הסתפקתי במפות החינמיות שהיו מחלקים בדלפקי המלונות. כיום הכי קל לי לנווט ממקום למקום בטיול עירוני באמצעות הגוגל מפס.


בבית אני שוקדת על מפה שבה אני נועצת אתרים שעשויים לעניין אותי – מוזיאונים, אטרקציות, מסעדות ובתי קפה וכל מה שעל פניו גורם ללב שלי להחסיר פעימה ולאותת לי ש"שם אני ממש ממש רוצה להיות". לרוב הרבה מהמקומות שסימנתי מוצאים את עצמם ממתינים לי לביקור הבא... נועצת כמובן גם את כתובת המלון ומסמנת אותה בצורה ברורה. זה נותן פרופורציה על מרחקים ליעדים (במרחק הליכה? מצריך נסיעה?) ותמיד יכול לעזור לנווט ולמצוא את הדרך הקצרה והנוחה ביותר חזרה.


מפת גוגל מאפשרת לי לראות את התמונה הרחבה ה(כמעט)מלאה, ולתכנן למשל נסיעה בתחב"צ ממקום למקום, או לאתר מקומות שלא נעצתי במפה מראש, אבל הם בסביבה ונראים לי שווים ומעניינים.

אנשים מתבוננים במפה - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
יש מי שעדיין מנווט עם מפה בהארד קופי

מה מזג האוויר בבולניה בחודש נובמבר?

מזג האוויר יכול להיות הפכפך. בכל זאת סתיו... לי הוא האיר פנים. לא ירדה ולו טיפת גשם אחת והיה בהיר ונעים, סביב 16 מעלות במהלך היום. הספיקו לי ז'קט וצעיף קל. שמעתי שלאחר חזרתי ארצה היה גשום, כך שמומלץ בכל מקרה להכניס מטריה לתיק. אם לא תועיל, לא תזיק.

שעון רחוב - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
הסתיו הוא יצור הפכפך

איך זה לטייל לבד בחו"ל?

אצלי זה בהחלט אישיו. מודה שלנסיעה הזו הגעתי מאד שלווה ובטוחה ביכולת שלי להסתדר ואף להנות מהלבד. כבר ב"סטאז'" שעשיתי לעצמי באמסטרדם, למדתי מספר דברים שסייעו לי להרגיש בנסיעה לבולוניה הרבה יותר בטוחה. חולקת כאן כמה מהם:


· בחירת הטיסות – לבחור טיסה שנוחתת בשעה "נומאלית". שכל אחד יגדיר נורמאלי לעצמו. מבחינתי זה היה לא אחרי 20:00 בערב, מה שאיפשר לי להגיע למלון בשעות סבירות והרגיש לי נעים ובטוח להסתובב ברחוב.


· בחירת המלון – לבחור מלון שנמצא בסביבה לא מפוקפקת, עדיף במרכז העיר, מקום שיש סביבו התרחשות אנושית ברוב שעות היממה. ולא פחות חשוב, מלון שיש בו דלפק שפתוח 24/7 ושתמיד יש אל מי לפנות.


· בחירת היעד – חשוב לי לבחור ביעד שדובר שפה שאני מבינה ויכולים להבין אותי, יעד שיש בו שירותי רפואה טובים, ושיהיה מוכר. ב"מוכר" הכוונה שהוא לא חייב להיות מקום שכבר הייתי בו אבל מוכר מבחינת התרבות והניואנסים. אולי זה מוציא אותי קולומבוס קטנה מאד, אבל גם ביעדים שנראים מוכרים יש המון מה לגלות ולראות. אפילו בחיפה עירי אני לא מפסיקה לגלות עוד ועוד...

אשה לבד ברחוב - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
לטייל לבד בבולוניה

· תכנון מוקדם – נקודת תורפה. אני לא אוהבת לתכנן עד הפרט האחרון את הטיולים שלי, כי תכנון שכזה מותיר מעט מקום להפתעות שאני כה אוהבת. אבל בהחלט חשוב לי, בעיקר כשאני נוסעת לבד, לעשות היכרות מוקדמת עם העיר, להבין את המפה שלה, את אפשרויות ההתניידות בה, ואת מה שיש לה להציע לי מבחינת אתרים וחוויות.


· להירגע ולמצוא פתרונות יצירתיים – זה מסר שלי לעצמי שאני מודה שיש לי עוד עבודה עליו. בטיול, בכל טיול, יכולות לקרות המון תקלות. החל מהזמנת הטיסה ועד שכף רגלי דורכת חזרה בבית. זה קרה לי בדרך לבולוניה כפי שתיארתי בתחילת הפוסט כאן למעלה; זה קרה לי באמסטרדם כשהמונית שהזמנתי ל- 4:00 בבוקר פשוט לא הגיעה לקחת אותי לשדה ולא היה עם מי לדבר; ויש עוד כל כך הרבה סוגי אירועים שיכולים לשבש טיול ולהעלות את מפלס החרדה לגבהים. בדיעבד, ברור לי שבכל הפעמים שקרו לי דברים כאלה, לא רק בטיולים לבד, גמישות מחשבתית ומציאת פתרונות יצירתיים תמיד פתרו את הבעיה. אבל קודם צריך שניה לעצור, להירגע ולזכור להשתמש בשכל הישר!

גרפיטי - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
לעצור, להירגע ולהשתמש בשכל הישר

איזה יעדים נוספים ניתן לחבר בקלות עם טיול בבולוניה?

לבולוניה עצמה יספיקו כשלושה ימים. אם יש לכם יותר מכך, כדאי לשקול ביקור ביעדים נוספים. ברוב המקומות שאזכיר להלן טרם ביקרתי (למעט פירנצה), ולכן אלה לא באמת המלצות, אך מנבירה במרשתת נראה לי שמדובר ביעדים לגמרי שווים שהייתי שמחה בעצמי לבקר בהם –


פירנצה / ורונה – שתי ערים שחובקות את בולוניה, האחת מדרום והשניה מצפון, ונמצאות במרחק של פחות משעה נסיעה ברכבת ממנה. כל אחת מהן היא עולם ומלואו! בוורונה טרם יצא לי לבקר, אבל פירנצה הותירה אותי שבורת לב, שכן היא כל כך נהדרת, והיו לי בה רק כמה שעות. זה יעד שאני יודעת שעוד אחזור אליו.


הערים הקטנות והמתוקות של אמיליה-רומאניה – מודנה, פארמה פרארה ועוד... - בכל אחת מהן ניתן לבלות כמה שעות נחמדות ונעימות, להסתובב בסמטאות היפות, לשוח בגנים, להכנס למצודה, ארמון או כנסיה, לאכול טוב – ובקיצור, להרגיש לגמרי איטליה. כולן נגישות בנסיעה של פחות משעה ברכבת מבולוניה.


טרק Via degli Dei – "דרך האלים" המחברת בין בולוניה לפירנצה היא טרק שלגמרי נמצא ברשימת המשאלות שלי. מדובר במסלול צלייני היסטורי באורך 135 ק"מ (כ- 6 ימי הליכה) העובר ברכס הרי האפנינים דרך יערות, על פני הרים ובין כפרים עתיקים. לי נשמע שטרק כזה הוא מתכון מושלם להנאה ואני מאד מצפה לצעוד בו יום אחד.

מדרגות דומות - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
לגלות מקומות חדשים

הביקור החטוף בבולוניה השאיר אצלי טעם של עוד. למרות הפרוצדורות הכרוכות בענייני הקורונה אני לגמרי מוכנה ליעד הבא שלי. מונחים במגירתי כבר זמן רב כרטיסי טיסה שמאד מאד בקרוב אעשה בהם שימוש (בעזרת השם והקורונה...). מוזמנים להמשיך ולעקוב אחרי. מבטיחה שיהיה מעניין!


מקווה שהפוסט הזה היה שימושי עבור תכנון הטיול שלכם בבולניה. משמח ומרגש אותי כשאתם קוראים מה שיש לי לומר, אבל בעיקר כשאתם משתמשים בידע שכתבתי בטיולים שלכם. מוזמנים להשאיר לי תגובות כאן למטה. תובנות, שאלות, הגיגים או סתם פרגונים תמיד מתקבלים תמיד בשמחה.


כאן תוכלו לקרוא מה שעשיתי יומיים בעיר והמלצות חמות שהבאתי משם.

באיטליה הייתי מספר פעמים - הנה כמה פוסטים נוספים שכתבתי עליה:

ברגמו - עיר ובליבה חומה - טיול חברות לכבוד יום הולדת 50

אל רומא בעקבות סטרווגנזה - טיול בר מצווה עם הבן הצעיר

פירנצה - יום אחד, נער אחד, ספר אחד - עוד קצת מטיול בר המצווה

ממליצה להצטרף לקבוצת הפייסבוק בולוניה למטיילים - Bologna For Travelers. יש בה מידע חשוב ומועיל.

בניין יפה - טיול לבד בחו"ל - מה לעשות בבולוניה - טיסה לחו"ל בזמן הקורונה
כבר חושבת על היעד הבא

Comments


bottom of page