top of page
  • Ora Gazit

פארק ירוק בלב עיר הומה


טבע עירוני

בחושיהם המחודדים ידעו הוריי כי שילוב של פארקים ירוקים בטיול העירוני יהווה הפוגה נפלאה מהתכנית העמוסה, ויהיה תחליף מושלם למדשאות הקיבוץ. כך ספגנו מהצבע היפה הזה, הצבע הכי יפה בעולם, אי-שם באמצע שנות ה- 80 בלונדון, עת יצאתי לראשונה את גבולות הארץ.


גם כיום, בטיוליי העירוניים, אני תמיד מקפידה לשלב ביקור בפארק ירוק בלב הנוף האורבני. איזו השפעה רבת קסם יש לטבע ירוק וכמה מפתיע כשכל השקט, הרוגע והשלווה מתרחשים ממש במרכזה של עיר הומה! עולם קסום וכל כך מנותק ושונה מהעיר הסואנת הסמוכה הוא מנוחה לאזניים מהרעש ומהמהומה, ולעיניים מהעומס הוויזואלי. אני מזמינה אתכם להציץ בכמה פארקים ירוקים שכאלה, בהם ביקרתי על פני הגלובוס ועליהם רציתי להמליץ לכם. יש לי הרגשה שגם אתם תישבו בקסם...

פארקים וגנים - טבע עירוני

1. אמסטרדם – וונדלפארק (Vondelpark)

וונדלפארק הוא פארק עירוני רחב ידיים הממוקם בדרום-מזרח אמסטרדם. זהו פארק יפהפה ומטופח, משובץ עצים, אגמים ושבילים נעימים. לפארק מעמד של אתר מורשת לאומית, ושמו נגזר מפסל המוצב בו לזכר המשורר יוסט ואן דן ונדל.


זכיתי לבקר בפארק בסוף הסתיו. חשבתי שבעונה זו אפגוש עצים ערומים, אפורים ועצובים, אבל התבדיתי. פגשתי פארק זהוב ויפהפה עוטה שלכת נהדרת. המדשאות הרחבות, האגמים הקסומים והעצים שהשתקפו במים הכפילו את עוצמת החוויה כמו במראת פלאים. אני מניחה שבכל אחת מעונות השנה הפארק משנה את גווניו, אך תמיד נשאר יפהפה.


מומלץ להכליל את הפארק בתכנית הטיול ולהעביר בו מספר שעות נעימות. אפשר לשבת באחד מבתי הקפה או המסעדות הפזורים בו, או סתם להלך בשבילים היפים.

בקרבת מקום: מוזיאון ואן גוך, רייקסמוזיאום, מוזיאון סטדלייק.

פארקים באמסטרדם - פארקים וגנים - טבע עירוני

שלכת - פארקים באמסטרדם - פארקים וגנים - טבע עירוני

2. פריז – יער בולון (Bois de Boulogne)

יער בולון משתרע ממזרח לשער הניצחון. מדובר ביער ענק המשלב חלקים פראיים ופחות "נגועים", וחלקים מתורבתים ומסודרים. אם אתם בעלי לב אמיץ, תנו לרגליים להוביל אתכם בחלק הפראי ללא שילוט וללא תכנית, ולכו מעט לאיבוד. ההרגשה של בדידות במעבה היער, עטופים בציוץ ציפורים, מעט מערערת, אבל בהחלט סוג של חוויה.


במרכז הפארק אגם גדול ויפה שמומלץ להקיף בהליכה נינוחה בשבילים המסודרים. במרכז האגם אי, אליו ניתן להגיע בסירה. האגם חי, נושם, פורח, מקסים. מכל עבר השתקפויות נהדרות, גינות נסתרות, עצים בשיא הפריחה, וגם משפחות של ברווזים ועופות מים אחרים השטים להנאתם.


אם הגעתם לכאן עם ילדים, תשמחו וודאי לגלות כי בתחומו של יער בולון נמצא גם פארק שעשועים נחמד העונה לשם Jardin d'Acclimataion.

בקרבת מקום: מוזיאון לואי ויטון, מוזיאון מרמוטן מונה.

יער בולון - פארקים וגנים - טבע עירוני - פריז

יער בולון - פארקים וגנים - טבע עירוני - פריז

סירות ביער בולון - פארקים וגנים - טבע עירוני - פריז

3. קופנהגן – הגנים הבוטניים

הדנים כנראה חושבים כמוני, לכן הקפידו לטעת ברחבי העיר קופנהגן גנים ופארקים יפהפים. חלקם ממש במרכז העיר ובהישג רגל. כמה נעים לקחת את הזמן, להתנהל בנחת על השבילים בינות לאגמים השלווים ולצמחיה המגוונת, להתרווח על ספסל ולתת לשקט לעטוף הכל. הגנים הבוטניים המטופחים והיפים של קופנהגן הם אחד המקומות הכי מומלצים לביקור כאשר מגיעים לעיר. אי ירוק של שלווה עם פינות יפהפיות ושבילים חבויים. הפארק לא מפסיק לענג את העיניים.


הגנים הוקמו בסוף המאה ה- 19 ויש בהם מעל 13,000 מיני צמחים ולא מעט חממות בהן גדלים צמחים מיבשות שונות. בתחומי הגן שני בתי קפה ושני מוזיאונים – מוזיאון גיאולוגי ומוזיאון בוטאני. כמו כן, ניתן לתאם סיורים מודרכים בגנים.

הכניסה לגנים הבוטניים בחינם, אך יש לשים לב לשעות הפתיחה!

בקרבת מקום: טירת רוזנבורג, הגלריה הלאומית לאומנות.

גנים בוטניים - פארקים וגנים - טבע עירוני - קופנהגן

גנים בוטניים - פארקים וגנים - טבע עירוני - קופנהגן

אגם בגנים הבוטניים - פארקים וגנים - טבע עירוני - קופנהגן

4. בודפשט – האי מרגיט (Margitsziget)

האי מרגיט נקרא על שם מרגריטה הקדושה, בתו של מלך הונגריה בלה הרביעי. על פי הסיפור, נדר אביה שאם ינצח בקרב תקודש ביתו ותחיה על האי כנזירה. הקרב הוכרע ומרגיט שולחה לאי וחיה עליו כעשרים שנה, מגיל 9 ועד מותה (המידע מכאן)

סיפור עצוב... שלא משקף את הפארק הנעים והשמח הזה, השוכן כיום באי אשר על הדנובה. הפארק משתרע לאורך 2.5 קילומטרים. מרשתים אותו שבילים נהדרים המוארים באור נפלא. מעל המדשאות רחבות הידיים מסוככים עצים עבותים ומצלים. אפשר לטייל לאורך האי, לפרוס שמיכה על הדשא ולערוך פינקניק ובעיקר - להתענג על השקט. מקורו של השקט באיסור על תנועה רכובה באי, זאת למעט אוטובוס מס' 26 העובר ועוצר בתחנות הפזורות לאורך המסלול באי.


האי מחובר ליבשה בשני קצותיו על ידי גשר ארפאד בצפון וגשר מרגיט בדרום. סמוך לגשר ארפאד גן יפני נהדר. מקום למנוחה והתרגעות אחרי יום הליכה מאומץ בעיר. סמוך לגשר מרגיט מזרקה, שעם רדת הערב מתקיים בה מופע אורות מוסיקלי שמח ומומלץ ביותר.

עוד באי: כמה מרכזי ספורט ונופש וכן מזח ממנו ניתן לקחת שייט על הדנובה.

האי מרגיט - פארקים וגנים - טבע עירוני - בודפשט

גשר באי מרגיט - פארקים וגנים - טבע עירוני - בודפשט

5. וינה – שטאדפארק (Stadtpark)

האטרקציה המזוהה ביותר עם שטאדפארק היא כנראה פסלו המוזהב של המלחין הנודע יוהן שטראוס הבן. רבים מהתיירים מגיעים לכאן רק בכדי להצטלם עם הפסל ולהמשיך הלאה לאטרקציות נוספות שמציעה העיר. הצעתי היא להקדיש זמן לשוטטות בפארק עצמו ולהתרשם מיתר הפסלים הפזורים בו, מהברווזים השטים באגם ומשעון הפרחים המקסים. כדאי לתפוס שלווה על אחד מהספסלים הרבים הפזורים לאורך השבילים ולהקשיב לשקט, או למוזיקה – אם שיחק לכם מזלכם ובדיוק התארגן לו מופע קטן.


בסוף החורף, העונה שבה אני ביקרתי בוינה, נראית בפארק התחלה מהוססת של לבלוב ירוק וכמה עצים אמיצים שפורחים ומזכירים לנו כמה יפה יהיה כאן או-טו-טו, באביב. ספסלים ריקים המתינו לשמש שתביא איתה אנשים שישבו עליהם. בהחלט סיבה טובה לחזור.

בקרבת מקום: בית הונדרטוואסר, מוזיאון וינה (מוזיאון קארלס), המוזיאון לאומנות שימושית.

ספסלים - פארקים וגנים - טבע עירוני - וינה

אשה עם כלב - פארקים וגנים - טבע עירוני - וינה

אגם - פארקים וגנים - טבע עירוני - וינה

6. טאלין – פארק קאדריורג (Kadriorg)

פארק קאדריורג נמצא ממזרח לעיר העתיקה של טאלין. זהו פארק מיוחד במינו, מכיוון שהוא מהווה "בית" לחמישה מוזיאונים הנמצאים תחת קורת גג מדומה אחת המכונה "מוזיאון האומנות של אסטוניה". המוזיאונים מומלצים מאד לביקור, ומכילים תערוכות קבועות ומתחלפות בנושאים שונים. בחלקם מוצגת אמנות אסטונית בלבד, וזה בפני עצמו כבר שווה ביקור. עוד ברחבי הפארק גן ורדים, גן יפני ואגם ברבורים (כמובן...).


כדאי להלך בשבילים הנמתחים לאורך הפארק כולו ולהגיע עד הים התוחם את הפארק מצידו הצפוני. על שפת הים ניצבת אנדרטת רוסלקה האדירה ובראשה פסל מלאך ברונזה הנושא צלב. האנדרטה הוקמה לזכר צוות אניית הקרב של הצי הרוסי שנספו בעת טביעת האניה במסעה מטאלין להלסינקי בשנת 1983.


הפארק מרוחק מעט מהעיר העתיקה ומאזורי התיירות העיקריים של טאלין, אך לטעמי שווה מאד להקדיש לו לפחות חצי יום ביקור, כולל הכניסה לפחות לחלק מן המוזיאונים. מהעיר העתיקה ניתן להגיע בתחבורה ציבורית או בהליכה נינוחה של מעט יותר מחצי שעה.

פארקים וגנים - טבע עירוני - טאלין

אשה וכלב - פארקים וגנים - טבע עירוני - טאלין

7. לונדון – פארק סנט ג'יימס (St. James's Park)

לונדון ידועה בריבוי הפארקים המשבצים בירוק את המתחם העירוני, ועל פארק סנט ג'יימס כנראה שלא צריך להכביר מילים. כל מי שביקר בלונדון סביר להניח שביקר בו, או לפחות חלף בו. יש פארקים גדולים ממנו, ואולי אף יפים או מיוחדים ממנו, אבל את ליבי שבה דווקא הפארק הזה, שהוא העתיק ביותר בלונדון. הפארק המלכותי ממוקם ברובע ווסטמינסטר בסמוך לארמון בקינגהם. מדובר אמנם בפארק מלכותי, אך האווירה בו נינוחה ולגמרי לא מעונבת. נעים להסתובב במרחבים הירוקים ולעשות תצפית יפה מהגשר החוצה את האגם שבמרכז הפארק.


במימי האגם שטים להם בעלי כנף רבים – ברווזים, ברבורים, שקנאים. מדי יום בשעות אחר הצהריים המוקדמות ניתן לצפות בהאכלת העופות. על הדשאים מסתובבים באופן חופשי סנאים חמודים, אשר מתקרבים ללא חשש. בימות הקיץ מפעם לפעם ניתן לחזות בשעות אחר הצהריים בהופעת התזמורת.

בקרבת מקום: ארמון סנט ג'יימס, חדרי המלחמה של צ'רצ'יל, כיכר טרפלגר, הביג בן, רובע ווסטמינסטר.

סנאי - פארקים בלונדון - פארקים וגנים - טבע עירוני

פארק סנט ג'יימס - פארקים בלונדון - פארקים וגנים - טבע עירוני

אגם עם ברווזים - פארקים בלונדון - פארקים וגנים - טבע עירוני

8. ז'נבה - פארק באסטיונס (Parc des Bastions)

פארק באסטיונס המשתרע בסמוך לעיר העתיקה של ז'נבה הוא אחד ממקומות הבילוי האהובים על משפחות, זוגות, מבוגרים וצעירים. נעים לשוטט בו, להתבונן בעוברים ושבים ופשוט לשאוף אוויר ולנוח מעט מהנוף האורבני. מומלץ לשבת באחד מבתי הקפה הקטנים ומלאי האווירה, או טוב מכך - להצטייד בכריכים או מצרכים, בקבוק יין ושוקולד שוויצרי ולעשות פיקניק על אחת המדשאות היפות או על ספסל מוצל.


אחת האטרקציות הידועות בפארק הם לוחות השחמט הענקיים הפרוסים בו, על חיילי המשחק הגדולים שלהם. סביב הלוחות מתגודדות קבוצות-קבוצות המריעות לשחקנים ומעודדות את הפייבוריט שלהן לנצח. נראה כי השחקנים בני בלי גיל – החל מילדים ועד קשישים – לוקחים את המשחק ממש ברצינות. חוויה.

בקרבת מקום: קיר הרפורמציה, קתדרלת סנט פייר, העיר העתיקה, מוזיאון האומנות וההיסטוריה.

לוח שחמט ענק - פארקים וגנים - טבע עירוני - ז'נבה

9. המלצות עוקבי הבלוג

ערן בריימן מהבלוג The Laughing Traveller ממליץ על ביקור בפארק Bois de Vincennes שנמצא בפאריז.


ריבי לוי הולצמן מהבלוג קלינקה ממליצה על שני גנים בעיר פארג:

  • פארק Vysehrad הנמצא בסמוך למצודה הנושאת אותו שם.

  • הפארק המשתרע על גבעת Pterin Hill.

זיוה רענן, בעלת הבלוג שמתי לב, ממליצה על ארבעה אתרים של טבע עירוני:

  • גן Arenes Cimiez נמצא בסמוך למוזיאון מאטיס בעיר ניס, צרפת.

  • פארק Battersea נמצא בגדה הדרומית של התמזה בלונדון.

  • הגן הבוטני Jardín botánico de Coímbra נמצא באוניברסיטת קוימברה, פורטוגל.

  • האגמים המלאכותיים Shichahai, Qianhai, Xihai & Houhai הנמצאים בלב העיר בייג'ין, סין.

כאן תוכלו לקרוא על עוד כמה פארקים עירוניים מקסימים שאני עצמי ביקרתי בהם: בשטוקהולם ביקרנו בהאגה-פארקן בשיא השלכת.

באמסטרדם טיילתי בוונדלפארק בפעם השניה - שהיה כעת מושלג ולבן.

בורשה התהלכתי בשבילי פארק וואז'נסקי וידעתי שאהיה חייבת לחזור אליו פעם גם בסתיו.

וגם לפארק מקומי מגיע כבוד, אז בחרתי בגן הפסלים היפהפה של חיפה שעליו כתבתי ואליו אני חוזרת שוב ושוב.

לסיום נזכיר כי כמעט כל פארק שמתגאה בעצמו מתהדר באגם, וכמעט כל אגם שמתגאה בעצמו מתהדר בבעלי כנף. למרות שזה כיף גדול - אין להאכיל את הברווזים, הברבורים והעופות האחרים בלחם!! זיוה רענן מהבלוג "שמתי לב" כתבה על כך יפה ואתם מוזמנים לקרוא על זה כאן.

האמת היא שמתחשק לי איזה פארק לנשמה עכשיו. אז אצא לי לטייל בחיפה למצוא אחד שכזה... ובינתיים, אם גם אתם ביקרתם בפארקים עירוניים ירוקים ויפים שאינם מופיעים כאן, אשמח אם תכתבו לי עליהם בתגובות. מוזמנים להצטרף לרשימת התפוצה של הבלוג בקוביית ההרשמה ולקבל ראשונים את הפוסטים החדשים ואת מסלולי הטיול להורדה ולהדפסה שאני מפרסמת מפעם לפעם.

פארקים וגנים - טבע עירוני - פריז


גנים בוטאניים - פארק עירוני - פארקים בחו"ל
גנים בוטאניים - פארק עירוני - פארקים בחו"ל
גנים בוטאניים - פארק עירוני - פארקים בחו"ל
גנים בוטאניים - פארק עירוני - פארקים בחו"ל

Comments


bottom of page