top of page
  • Ora Gazit

דברים שרואים מכאן - דרך נוף חיפה

חבר שהגיע לביתנו בפעם הראשונה נפעם מהנוף שנפרש מהחלון. 'אתה יודע, אני כבר לא רואה את הנוף הזה כשאני פותחת את התריס בבוקר', אמרתי לו. 'אז אני כאן בשביל להזכיר לך להתבונן בו', הוא ענה. ואכן, חיפה מזמנת למבקר בה שלל תצפיות מרהיבות ומופעי נוף מפעימים. לתושבי העיר המראות הללו כה זמינים ויומיומיים, עד כי לעיתים הפסקנו "לראות" את שניצב מולנו. אז עצרתי לרגע ויצאתי ל"דרך נוף חיפה" במטרה להסתכל לנוף בלבן של העיניים.

דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
חיפה מזמנת תצפיות מרהיבות

דרך נוף חיפה הוכרזה בשנת 2003 כמסלול נסיעה תיירותי המחבר בין 21 מצפורים הממוקמים בנקודות שונות בעיר. המסלול מקיף כ-60 ק"מ ומאפשר התרשמות מהמגוון הנופי העצום של העיר וסביבותיה, ועל הדרך טיול אורבני וחשיפה לאתרי תרבות, אמנות, בילוי וקניות.


המצפורים לרוב משולטים היטב עם סימון הדרך הייחודי ומספר המצפור (רק במקומות ספורים לא מצאתי שלט). חשוב לציין כי מאז הוכרז השביל חלו שינויים בשטח - עצים צמחו, בניינים הוקמו, דרכים נחסמו - ולכן חלק מהנקודות התגלו כמאכזבות שכן אינן מאפשרות תצפית ראויה (פירוט בהמשך).

דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
סימני דרך

לעונות השנה ולשעות היממה השפעה מכרעת על ההנאה מהתצפיות. עונת החורף מאפשרת, לעניות דעתי, את התצפיות היפות ביותר – ראות צלולה בשילוב עננים המוסיפים דרמה לכל הסיפור. זה עוד לפני שדיברנו על יום ולילה, זריחות ושקיעות, ותאורה מזוויות משתנות.


אם באתם לטייל, לחוות, ללמוד ולהתבונן בנחת – אין כמעט סיכוי שתצליחו לפקוד את כל נקודות התצפית ביום אחד. ממליצה לבחור את התמהיל המתאים לכם ולבנות מסלול שיענה על הפנטזיה הנופית שיש לכם בראש. לשימושכם, הכנתי מפה אינטראקטיבית עם כל המצפורים, מידע מתומצת ותמונה, וכן את מפתח ההמלצות שלי לביקור בתצפיות. מוזמנים להיעזר בהם.

*** מומלץ מאד! לא לפספס! (סימון כתום במפה)

** כדאי, לא חובה (סימון ירוק במפה)

* אפשר לוותר (סימון אפור במפה)

אז מה ראיתי ומה מצאתי בדרך נוף חיפה? על זה בפוסט הנוכחי.


מצפור 1 – הגפן (***)

מיקום במפה (כתובת: שדרות בן גוריון 48)

מה רואים?

הגנים הבהאים ממעל, ומנגד המושבה הגרמנית הפרושה למטה.

מה יודעים?

הגנים הבהאים בנויים 19 טרסות המשתפלות על המדרון הצפוני של הכרמל, וניחנים בעיצוב ייחודי ובגינון מרהיב. מקדש הבאב, מקום קבורתו של הנביא-המבשר של הדת הבהאית, ניצב במרכז ובראשו כיפת זהב שהפכה לאחד מסימני ההיכר של חיפה. הגנים מוכרזים כאתר מורשת עולמית של אונסק"ו.

מילה אישית:

קשה לעמוד בפני המראה, קיטשי ככל שיהיה. אהבתי את הבלאגן האורבני המנוגד כל כך לסדר המופתי של הגנים.

עוד בסביבה:

המושבה הגרמנית הוקמה באמצע המאה ה- 19 על ידי גרמנים טמפלרים. מומלץ לשוטט בין הבתים על סגנונם הייחודי המשלב אבן, גגות רעפים, מרפסות ותריסי עץ וחצרות משק. האזור משומר ומשוחזר ומשמש כמקום בילוי פוטוגני ותוסס עם מסעדות, בתי קפה, מלונות ומוזיאון.

הגנים הבהאים - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 1 - בלאגן אורבני מול סדר מופתי

מצפור 2 – דוד שטסל (**)

מיקום במפה (כתובת: שדרות הציונות ליד בית מס' 96) מה רואים?

תצפית על נמל חיפה, הקריות, עכו, נהריה והצוק הלבן של ראש-הנקרה.

מה יודעים?

דוד שטסל נולד בשנת 1917 ונפטר ב- 1998. באמצע הספיק הרבה ובין השאר ייסד בחיפה לפני כ- 60 שנה את חברת דוד שטסל בע"מ ליבוא ושיווק עצים.

מילה אישית:

בהמשך תתקלו בתצפיות הרבה יותר שוות לכיוון צפון.

עוד בסביבה:

הליכה קצרה במורד הכביש תוביל אל מקדש הבאב – כיפת הזהב של חיפה. מומלץ לבקר בגנים הנהדרים המקיפים את המבנה ולהציץ גם לתוכו.

מצפור דוד שטסל - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 2 - כיפת הזהב במרחק הליכה

מצפור 3 – גן הפסלים (***)

מיקום במפה (כתובת: הכניסה העליונה לגן דרך שדרות הציונות ליד בית מס' 112, והכניסה התחתונה מרחוב שניים בנובמבר מס' 2, שם גם ניתן לחנות)

מה רואים?

גן פסלים יפהפה של האמנית אורסולה מלבין, על רקע נפלא של נופי המפרץ והצפון.

מה יודעים?

על גן הפסלים, על הפסלת ועל הביקור במקום כתבתי בהרחבה כאן.

מילה אישית:

לא להחמיץ!

גן הפסלים חיפה - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 3 - גן פסלים יפהפה על רקע נופי נפלא

מצפור 4 – טיילת חוף הים (**)

מיקום במפה (בין חוף דדו לשכונת בת גלים)

מה רואים?

מדובר ברצף טיילות חוף באורך כולל של כ- 10 ק"מ, המאפשרות מבט מעניין ומגוון על חופי הים מצד אחד, ועל המורדות המערביים של העיר מן הצד השני.

מה יודעים?

הטיילות מתחילות בחוף דדו בדרום ומסתיימות בבת גלים בצפון. לאורך הנתיב חופי רחצה וגלישה, שבילי אופניים והולכי רגל, בתי קפה ומסעדות, מועדוני גלישה וספורט ימי, מתחמי כושר ופינות ישיבה. כמו כן, חוצה המסלול את פארק הכט ואת הגן הלאומי תל שקמונה.

מילה אישית:

ה"נקודה" לא בדיוק עונה על ההגדרה של מצפור. יחד עם זאת, היא מאפשרת מבט רחב ומרתק על מאפיין בולט וחשוב של העיר – הים וחופיו. על טיול לאורך טיילות החוף של חיפה כתבתי כאן.

חופי חיפה - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 4 - רצף טיילות חוף המאפשרות נקודת מבט מעניינת

מצפור 5 – גדעון (**)

מיקום במפה (כתובת: דרך משה פלימן, כחצי קילומטר לאחר קניון קסטרא בכיוון העליה)

מה רואים?

מבט על קו החוף של חיפה ומורדות הכרמל.

מה יודעים?

גדעון חסיד נולד בחיפה בשנת 1929, והתחנך בבית הספר הריאלי. בוגר משפטים בלונדון, סגן פרקליט המדינה, סא"ל במילואים ובעל צל"ש במלחמת יום הכיפורים. נספה בתאונת דרכים בשנת 1995.

מילה אישית:

כשהוקם המצפור הוא אכן איפשר תצפית מגבוה על המרחב החופי. כיום על הנוף סוגרים בנייני שכונת נאות פרס שהוקמה מתחת למצפור.

מצפור גדעון חיפה - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 5 - בנייני השכונה מכסים על הנוף

מצפור 6 – תמר (**)

מיקום במפה (כתובת: שדרות אבא חושי, ליד בית מס' 70)

מה רואים?

תצפית על הים ועל חוף הכרמל לכיוון דרום-מערב.

מה יודעים?

המצפור, בתכנון אדר' רונית לכטמן, הוקם לזכר תמר כבירי (הנדלמן) שעברה בילדותה לחיפה. היתה חניכה ומדריכה בתנועת הנוער המאוחדת בנווה שאנן, שירתה בנח"ל, למדה באוניברסיטה העברית בירושלים, ומשם חזרה לעיר ועבדה כמתכנתת בטכניון. נפטרה בשנת 1994.

מילה אישית:

מבנה מרשים המשתנה בהתאם לזווית ממנה מביטים בו. הנוף הנשקף ממנו ניתן למבקר במשורה.

מצפור תמר - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 6 - מבנה מרשים, נוף במשורה

מצפור 7 – זייד (**)

מיקום במפה (כתובת: שדרות אבא חושי, סמוך לבית מס' 79)

מה רואים?

מבט צפונה לכיוון מפרץ חיפה.

מה יודעים?

שאול זייד נולד בחיפה בשנת 1927, למד בבית הספר אליאנס והיה פעיל בתנועת הנוער העובד. הודות לשליטתו בשפות השתלב במחלקת המדידות של המנדט הבריטי, משם העביר חומר ומפות לארגון "ההגנה" בו היה חבר. היה מראשוני המודדים בארץ ישראל ובין קובעי הגבול עם סוריה וירדן לאחר קום המדינה. נפטר בשנת 1995.

מילה אישית:

העצים שניטעו למרגלות המצפור צמחו וצמרותיהם מסתירות מעט את הנוף [עדכון לחודש ינואר 2021: צמרות העצים נגזמו והנוף פתוח ויפה]. טיול של דקותיים במורד המדרגות יוביל לרחוב אגוז משם יש תצפית פנורמית נפלאה(!!!) על חיפה וסביבותיה - מיקום במפה.

מצפור זייד - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 7 - העצים צמחו

מצפור 8 – נוף המפרץ (*)

מיקום במפה - הגישה למצפור חסומה על ידי מחנה צבאי שהוקם במקום

מילה אישית:

התאכזבתי לגלות שאין מעבר לתצפית ושהשלט של מצפור מס' 8 כלוא בלב המחנה הצבאי. אולי פעם, כשיהיה שלום.


מצפור 9 – אוניברסיטת חיפה (***)

מיקום במפה - בימי הקורונה הכניסה למתחם הקמפוס מוגבלת

מה רואים?

התצפית האטרקטיבית ביותר בדרך נוף חיפה ובחיפה בכלל - נמצאת בקומה ה- 30 במגדל אשכול. תצפית של 360 מעלות על הגליל התחתון והעליון בואכה החרמון, דרך עמקי הצפון והרי מנשה, יערות הכרמל, עתלית, זכרון יעקב תחנת הכח בחדרה, העיר חיפה הפרושה על כף היד, הקריות, נהריה, עכו ועד גבול הלבנון.

תצפיות טובות נוספות לכיוון צפון - על הכביש הנופי ההיקפי הנמצא בתוך הקמפוס, על גג בית הסטודנט, ועל גג הבניין הראשי בסמוך לחניה. תצפיות נהדרות נוספות לכיוון דרום – מרפסת הקפיטריה בבניין חינוך, ועל גשר הולכי הרגל המחבר בין האוניברסיטה לבין חניוני פארק הכרמל (מיקום במפה).

מה יודעים?

מגדל אשכול, הקרוי ע"ש ראש הממשלה השלישי של מדינת ישראל - לוי אשכול, הוא אחד מסמלי העיר חיפה ומתנוסס בנקודה הגבוהה ביותר שלה. המבנה, שגובהו 102 מטרים, הוקם בשנות השבעים בתכנונו של שלמה גלעד, על פי הצעתו של האדריכל אוסקר נימאייר. המגדל כה גבוה וצר שבעת רוחות סוערות, בעיקר בחורף, ניתן לחוש אותו נע...

מילה אישית:

כשתחלוף התקופה המוזרה הזו - לא לפספס!!!

עוד בסביבה:

על טיול בקמפוס האוניברסיטה כתבתי בהרחבה כאן. בתוככי הקמפוס נמצא מוזיאון הכט המציג פריטים ארכאולוגים המייצגים את התרבות החומרית של ארץ־ישראל בתקופות הקדומות. קצת מזרחה מומלץ לטייל ב"דרך הדורות" - פארק ארכיאולוגי המשמש כמוזיאון פתוח. זהו פרוייקט הצלה ייחודי ובו מבנים עתיקים, גתות ובתי בד שעמדו בפני הרס והובאו מרחבי הארץ, שוחזרו ועומדים לתצוגה במרחב הפתוח. בסמוך אליה - "חורשת הארבעים" הנקראת על שם 40 עצי אלון עתיקים שכל אחד מהם מייצג נביא דרוזי. האגדה מספרת כי פעם בשנה בליל ירח מלא מתכנסים הנביאים וקובעים מה יעלה בגורלו של העולם בשנה הקרובה. ב- 2020 הלך להם לא משהו...

מגדל אשכול אוניברסיטת חיפה - תצפית מהאוניברסיטה - דרך נוף חיפה
מצפור 9 - העיר פרושה על כף היד

מצפור 10 – עורבים (*)

מיקום במפה (כתובת: רחוב חסידי אומות עולם, מול בית מס' 8)

מה רואים?

מבט לכיוון שכונות נווה שאנן ויזרעאליה.

מה יודעים?

קיר העורבים הוא אתר ארכיאולוגי השוכן למרגלות המצוק עליו נמצאת התצפית. באתר הקדום נמצאו ממצאים פרהיסטוריים ובסמוך נתגלתה חווה חקלאית מהתקופה ההלניסטית.

מילה אישית:

המצפור מוקף שיחים שאינם מאפשרים תצפית ראויה.

עוד בסביבה:

"גן חסידי אומות עולם" היפהפה הוקם לכבוד אלה שסיכנו את חייהם למען הצלת יהודים בתקופת השואה, וקשרו את גורלם בחיפה. לכל אחד מהם מוקדשת פינה בגן ובה סלע עליו חקוק סיפור גבורתו.


מצפור 11 – נתיבי כרמל (*)

מיקום במפה (כתובת: דרך דורי, כקילומטר אחרי תחנת הדלק סונול בכיוון הירידה) מה רואים?

תצפית אל כביש חיפה-עכו ואל כמה ממיזמי התחבורה הגדולים באזור, כמו מנהרות הכרמל וגשר הקריות.

מה יודעים?

חברת "נתיבי כרמל" נוסדה בכדי לתת מענה לבעיות התחבורה בחיפה וביצעה פרויקטים נרחבים בהם גשרים, מנהרות ושדרוג והקמה של נתיבי תנועה רבים. ברבות השנים הפכה החברה לתאגיד עירוני של עיריית חיפה ופעילותה עברה לחברת יפה נוף.

מילה אישית:

לא הייתי טורחת במיוחד, אלא אם כן המצפור ממילא על הדרך שלכם.

מנהרות הכרמל - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 11 - דוגמא למיזמי תחבורה גדולים

מצפור 12 – פארק הקישון (***)

מה רואים?

מבט מכיוון צפון אל העיר ועל מורדות הכרמל, נמל חיפה ועל המפרץ.

מה יודעים?

פארק נחל הקישון משתרע בצמוד לתוואי הנחל ובו מדשאות רחבות ידיים, פינות ישיבה מוצלות ועמדת תצפית. נחל הקישון הוא נחל איתן המאופיין במערכות אקולוגיות ובתי גידול ייחודיים, בערכי טבע ונוף יוצאי דופן ובלגונות מלחה רדודות המוצפות לסירוגין על ידי הגאות והשפל הימיים. הנחל סבל מזיהום כבד ומושקעים משאבים רבים לשיקומו. זהו המרחב הטבעי הפתוח האחרון בלב מפרץ חיפה המתועש.

מילה אישית:

פארק עירוני ירוק ונהדר שמשלב את כל מה שאנחנו מחפשים כשאנחנו מטיילים בחו"ל. מומלץ לביקור!

עוד בסביבה:

מעגן הדייג הסמוך לפארק הוא מקום יפהפה ופוטוגני בפני עצמו. ניתן לקחת ממנו שייט פרטי ביאכטה לאזור שפך הקישון ואל הים הפתוח.

פארק הקישון - תצפיות בחיפה - דרך נוף חיפה
מצפור 12 - כל מה שאנחנו מחפשים כשאנחנו מטיילים בחו"ל

מצפור 13 – טיילת קריית הממשלה (*)

מיקום במפה (כתובת: שדרות פלי"ם 15)

מה רואים?

תצפית צנועה לעבר העיר התחתית בואכה כיכר פריז מחד, ולעבר מנופי נמל חיפה מאידך.

מה יודעים?

מגדל קריית הממשלה בולט בצורתו ובגובהו בנוף החיפאי. הבניין, בתכנון משרד האדריכלים אמר-קוריאל, אמור לדמות מפרש, אך מוכר יותר בכינוי "מגדל הטיל". אל הבניין מובילה טיילת עטורת קשתות שבה משולבים העתקי רישומים ומפות עתיקות של הכרמל וחיפה.

מילה אישית:

האמת שאין כאן תצפית אמיתית על אף חלק מהעיר. התלוותה תחושה שהכללת הנקודה במסלול היא אקט פוליטי יותר מאשר משרתת את המטרה לשמה נוסדה דרך נוף חיפה.

עוד בסביבה:

הליכה קצרה תוביל אל העיר התחתית ורחוב הנמל ובהם שלל מסעדות, פאבים, וסצינת אמנות רחוב מפותחת.

קריית הממשלה חיפה - תצפיות בחיפה - דרך נוף חיפה
מצפור 13 - אמנם אין תצפית אבל יצאה תמונה יפה

מצפור 14 – גן הזיכרון (***)

מיקום במפה (כתובת: רחוב חסן שוקרי, מול היכל העירייה) מה רואים?

בקצה הגן מרפסת תצפית ממנה נשקפים קריית הממשלה (בניין הטיל), נופי הנמל ומפרץ חיפה.

מה יודעים?

גן הזיכרון הוקם באמצע שנות ה- 50 לזכר משחררי חיפה שנפלו במלחמת העצמאות. הקמתו היתה נתונה לגלגולים ותהפוכות ועברו לא פחות מ- 5 שנים מיום שהוכרז ועד שהוקם בפועל. בחזית הגן תבליט לשחרור העיר שיצר האמן גרשון קניספל. במקום פינות ישיבה, בריכת נוי, פינת משחקים צבעונית וברזיה מחופת פסיפסים נהדרים. לאורך השבילים אבני זיכרון ליחידות שלחמו במלחמת תש"ח.

מילה אישית:

מקום מיוחד. התפעלתי מהסדר והניקיון ששררו בגן, שכל כך לא אופייני לשכונת הדר, ולחיפה בכלל.

עוד בסביבה:

שכונת הדר הכרמל שופעת נקודות עניין בהן מוזיאון חיפה לאמנות, המדעטק, שוק תלפיות, רחוב מסדה וואדי ניסנאס. ניתן גם לטייל באופן עצמאי וחופשי בעקבות אמנות הקיר עליה כתבתי כאן (מפה בפנים).

גן הזכרון חיפה - תצפיות בחיפה - דרך נוף חיפה
מצפור 14 - מקום מיוחד עם מוקדי עניין רבים

מצפור 15 – כבאביר (**)

מיקום במפה (כתובת: רחוב כבירים 83, מול המסגד)

מה רואים?

מבט אל הים ומורדות הכרמל לכיוון דרום-מערב. למטה בית הקברות כפר סמיר ובמרחק מבצר עתלית. מה יודעים?

המצפור נמצא בלב שכונה שתושביה שייכים לכת האחמדית שנוסדה בהודו במאה ה- 19. הכת דוגלת בנאורות, אהבת הזולת ושאיפה לשלום בין כל הדתות, ומצדדת במעמד שווה לגברים ולנשים. בתקופת המנדט הבריטי הגיעו האחמדים לארץ ישראל והתיישבו מעל וואדי שיח בכפר כבאביר, שכיום מהווה שכונה בעיר חיפה. המסגד הסמוך לתצפית הוקם על שם בנו של מייסד הדת, צורתו מתומן ומעליו מתנשאים שני צריחים בגובה 35 מטרים.

מילה אישית:

זכיתי בעבר לסיור במסגד שהיה מרתק ואני ממליצה להגיע ולשמוע על מנהגי הכת המיוחדת הזו.

כבאביר - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 15 - מראות הנוף משתנים לאורך שעות היום

מצפור 16 – גן יפתח (***)

מיקום במפה (כתובת: רחוב רענן מול בית מס' 28)

מה רואים?

תצפית נהדרת על קו החוף של חיפה ועל וואדי שיח.

מה יודעים?

גן לזכר סגן יפתח שרייר ז"ל אשר נולד בחיפה בשנת 1984. למד בבי"ס חוגים, היה פעיל בשבט הצופים "תדהר", התגייס לצנחנים וסיים קורס קצינים בהצטיינות. בן 21 נפל בקרב במלחמת לבנון השנייה בכפר מרון א-ראס. מילה אישית:

התצפית כאן פשוט מרהיבה, ולמרות קירבתה למצפור הקודם (מס' 15) היא מאפשרת נוף פתוח ופרספקטיבה רחבה בהרבה.

מצפור יפתח - תצפיות בחיפה - דרך נוף חיפה
מצפור 16 - תצפית נהדרת על וואדי שיח ועל קו החוף של חיפה

מצפור 17 – הסביונים (**)

מיקום במפה (כתובת: רחוב יפה נוף פינת רחוב הסביונים)

מה רואים?

תצפית נחמדה, אם כי לא מרגשת, צפונה לכיוון מפרץ חיפה.

מילה אישית:

שמחתי לגלות את המקום, שלמרות שעברתי לידו אינספור פעמים, הוא נחבא מעיני.

עוד בסביבה:

במרכז הכרמל הסמוך מוקדי עניין רבים כגון גן החיות הלימודי, גן האם, מסלול הליכה בנחל לוטם, התחנה העליונה של הכרמלית, מלונות, בתי קפה וחנויות.


מצפור 18 – טיילת לואי (***)

מיקום במפה (כתובת: רחוב יפה נוף 61)

מה רואים? תצפית פנורמית מהממת על שכונות הדר, העיר התחתית והשכונות המזרחיות, על הגנים הבהאים, כיפת הזהב והמושבה הגרמנית, על המפרץ בואכה ראש הנקרה ועל הרי הגליל עד החרמון.

מה יודעים?

טיילת לואי, שאורכה כ- 400 מטרים, נמתחת מעל רחוב יפה נוף. היא הוקמה על ידי זוג תורמים לזכר בנם, לואי גולדשמידט, שנהרג בתאונת דרכים. מומלץ לשוטט בטיילת ולגלות את המבנה המיוחד של מסעדת הרונדו, בריכת האיילה עם המפל הקטן, התותח והאובליסק שהוקם לזכר ביקור הקיסר הגרמני וילהלם השני ב- 1898. כאן גם נמצאת נקודת הכניסה לסיור בגנים הבהאים, אותם תיארתי במצפור 1.

מילה אישית:

נקודת התצפית המתויירת והמוכרת ביותר בחיפה. תואר שנרכש בזכות ולא בחסד. ה-מקום לצילומי חתונה וצילומי "היינו כאן". לכו על זה...

עוד בסביבה:

מוזיאון טיקוטין לאמנות יפנית ממוקם בשדרות הנשיא מאחורי בניין הרונדו, ומציג תערוכות מגוונות ואיכותיות.

דרך נוף חיפה - הגנים הבהאים חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 18 - הכי מוכר, הכי מתוייר

מצפור 19 – סטלה מאריס / סן פרנסיסקו (***)

מיקום במפה (כתובת: דרך סטלה מאריס 100)

מה רואים?

תצפית יפה על בת גלים וקרית אליעזר, וכן על הנמל, העיר התחתית ועל קו החוף הצפוני.

מה יודעים?

המצפור הוקם על ידי אדריכל הנוף גד שלח ומציין את הברית בין חיפה לעיר התאומה שלה - סן פרנסיסקו. הנקודה ידועה יותר בשם סטלה מאריס – כוכב הים, שניתן לה ע"י קונסול הכבוד של ספרד עם תום בניית המגדלור בשנת 1928. במקום עמדת הדרכה קולית.

מילה אישית:

המצפור עטוי גדרות ברזל שאינן מאפשרות לאדם בגובה ממוצע (שלא לדבר על ילד) לראות את הנוף. התצפית היפה באמת נמצאת במדרגות מימין למסעדה הסמוכה – לא לפספס!

עוד בסביבה:

בצמוד למצפור נמצאת התחנה העליונה של הרכבל המקשר בין סטלה מאריס לשכונת בת גלים. מנזר הכרמליתים, השוכן מעבר לכביש, הוקם על ידי מאמינים נוצרים הרואים את עצמם כממשיכי דרכו של אליהו הנביא. מומלץ להכנס לכנסיה ולהתרשם מהכיפה המרהיבה מבפנים. המגדלור ומה שהיה ארמון הקיץ של עבדאללה פאשא משמשים כיום כבסיס צבאי של חיל הים וסגורים למבקרים. מהחניון הקטן יוצא שביל הליכה אל מערת אליהו. השביל, היורד על צלע ההר בחורש ארץ ישראלי, מוביל לתצפיות נהדרות ובדרך חולף על פני קפלת הלב הקדוש.

סטלה מאריס - מצפור סן פרנסיסקו - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 19 - התצפית היפה באמת נמצאת מימין למסעדה

מצפור 20 – אליהו פבר (**)

מיקום במפה (כתובת: דרך סטלה מאריס, כ- 700 מ' במורד ממצפור סן פרנסיסקו)

מה רואים?

תצפית נמוכה יותר מהמצפור הקודם על השכונות המערביות, הנמל, העיר התחתית וקו החוף הצפוני.

מה יודעים?

המצפור הוקם על ידי חברת אליהו פבר לבנין והנדסה אזרחית, לזכר מייסד החברה.

מילה אישית:

הגעתי לכאן כבר מספר פעמים, ותמיד המקום מוזנח ומטונף באופן מעורר עצב וחלחלה. הפעם גם אחת מאותיות שלט ההנצחה המוטבעות באבן היתה שבורה. כמה חבל.

מצפור פבר - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 20 - נוף יפה, מצפור מוזנח

מצפור 21 – המושבה (***)

מיקום במפה (כתובת: שדרות בן גוריון 11)

מה רואים?

רצף נופי המתחיל במרומי הכרמל, לאורך ההר דרך הגנים הבהאים בואכה המושבה הגרמנית, ועד סמוך לנמל חיפה.

מה יודעים?

הנקודה האחרונה סוגרת מעגל שהחל במצפור הראשון הנמצא במעלה אותו הרחוב (על הגנים הבהאים והמושבה הגרמנית כתבתי במצפור 1).

מילה אישית:

מלבד "סגירת המעגל" לא הבנתי מה מייחד נקודת תצפית זו ביחס למצפור הראשון.

עוד בסביבה:

מוזיאון העיר חיפה צנוע ולא גדול וממוקם בבית טמפלרי משופץ ומשומר. במקום תערוכת קבע קטנה הסוקרת את תולדות העיר ותערוכות מתחלפות, מעניינות על פי רוב.

הגנים הבהאים - המושבה הגרמנית - דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה
מצפור 21 - סוגרים מעגל

אחרי שטיילתי בין המצפורים, צילמתי, רשמתי במחברת, דירגתי ובעיקר התבוננתי - אגיד שדרך נוף חיפה היא מיזם מיוחד שמדבר בשפה של העיר ומתאים לה כמו כפפה ליד. חשוב לציין כי חיפה בורכה בהמון תצפיות נהדרות - גם ממקומות שלא הוגדרו כמצפור על דרך נוף חיפה. מומלץ פשוט לשוטט בעיר, להרים את העיניים ולהנות בלי קשר לנ.צ. כזה או אחר. תצפיות מומלצות נוספות שאינן על המסלול תמצאו במפה שצירפתי למעלה ומסומנות בה בצבע סגול. מכירים עוד נקודות תצפית אטרקטיביות בחיפה שאתם אוהבים במיוחד? מוזמנים לכתוב לי ואולי אוסיף גם אותן למפה.


ואם הגעתם עד כאן - אל תהססו! קיפצו על ההזדמנות הראשונה של "יום אחרי גשם" ונצלו את העונה המעולה הזו לטיול תצפיות בעיר.


עוד פוסטים שכתבתי על חיפה - המלצות לטיולים ובילויים בעיר - מוזמנים לקרוא כאן

אתרים נוספים בהם ניתן למצוא רעיונות לטיולים בחיפה -

דרך נוף חיפה - תצפיות בחיפה - מסלול טיול בחיפה
מצפור פרטי - הנוף מחלוני

Comments


bottom of page